REKLAMA

Radoszyce: Lekcja z gwiazdami piłki ręcznej [wideo, zdjęcia]

W Radoszycach we wtorek miała miejsce impreza sportowo-rekreacyjna „I Ty możesz zostać Mistrzem”. Podczas niej lekcje szczypiorniaka poprowadziły tuzy polskiej piłki ręcznej: Mariusz Jurkiewicz i Mateusz Jachlewski z Vive Kielce. Towarzyszyły im zawodniczki Korony Handball: Kornelia Czubaj, Karolina Mochocka oraz Magdalena Kędzior.

REKLAMA

Oprócz lekcji z gwiazdami dzieci ze szkół z całego województwa wzięły też udział w rozgrywkach w ramach programu Urzędu Marszałkowskiego pt. „I Ty Możesz zostać mistrzem!”. Były to rozgrywki „Dziecięcej Piłki Ręcznej”.  Przedsięwzięcie to realizowane jest przez Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach i Świętokrzyski Związek Piłki Ręcznej. Całość spina projekt ministerialny „Gramy w ręczną”. Chodzi tutaj przede wszystkim o promocję sportu, a w szczególności piłki ręcznej.

 – „Myślę, że to co w tej chwili robimy, na terenie całego kraju działają Ośrodki Szkolenia Piłki Ręcznej w różnych szkołach. To wszystko musi po danym okresie czasu przynieść efekt. Im większa grupa dzieci uprawiających piłkę ręczną tym większa szansa na to, że spośród tych dzieci będą przyszli mistrzowie.”  – opowiedział nam Grzegorz Budziosz, prezes Świętokrzyskiego Związku Piłki Ręcznej.

REKLAMA

Mariusz Jurkiewicz i Mateusz Jachlewski bardzo chętnie pozowali do zdjęć.

„Województwo Świętokrzyskie jest chyba w całym świecie kojarzone z piłką ręczną. Ja mam nadzieję, że poprzez takie projekty wspólnie z Ministrem Sportu możemy tę dyscyplinę propagować. Życzę wszystkim wielkich wygranych” – powiedział do obecnych Agata Binkowska, członkini Zarządu Województwa Świętokrzyskiego.

Reprezentanci Polski i zawodnicy Vive Kielce Mariusz Jurkiewicz i Mateusz Jachlewski  oraz zawodniczki Korony Handball: Kornelia Czubaj, Karolina Mochocka oraz Magdalena Kędzior w dalszej części imprezy poprowadzili krótkie lekcje wychowania fizycznego z wszystkimi młodymi zawodnikami, którzy przybyli na turniej. Nasi mistrzowie szczypiorniaka przy tej okazji opowiedzieli nam o tym jak sami stawiali pierwsze kroki w dyscyplinie oraz o tym, że nauczanie nie stanowi dla nich problemu.

„Ja chodziłem na mecze Spójni Gdańsk. Od razu piłka ręczna mi się spodobała, a wcześniej próbowałem innych sportów. Ja zacząłem trenować od IV klasy szkoły podstawowej, przeniosłem się ze zwykłej szkoły podstawowej do takiej o profilu piłki ręcznej i wtedy moja przygoda z piłką ręczną zaczęła się na poważnie, więc dość szybko. Prowadzenie zajęć sprawia mi dużą przyjemność, to nie jest dla mnie żaden problem przeprowadzić z dziećmi trening, a nawet lekcję całą. To czysta przyjemność. W tym roku zorganizowałem z Michałem Jureckim  taki camp dla dzieci w wakacje, a więc jakiegoś doświadczenia już nabrałem. Za rok mamy drugą edycję i mam nadzieję, że wszystko będzie w porządku” – opowiedział nam Mateusz Jachlewski, gwiazda handballu.

„To wyglądało podobnie jak u większości z tych dzieciaków. Rozpocząłem treningi w wieku dziesięciu lat w szkole podstawowej, to była wtedy czwarta klasa. Moja akurat szkoła podstawowa była w tym roczniku ukierunkowana na piłkę ręczną, a więc to jest trochę też przypadek, że zacząłem grać w piłkę ręczną. Moi koledzy, którzy byli rok starsi grali akurat w koszykówkę. Tak to wtedy wyglądało, cieszę się, że trafiła na mnie ta dyscyplina, spodobało mi się od początku i tak już zostało do końca” – mówi Mariusz Jurkiewicz, reprezentant Polski i zawodnik Vive Kielce.

Wójt Pękala koszulkę z podpisami zawodników Vive przekaże na WOŚP.

Obaj nasi mistrzowie w Radoszycach promowali piłkę ręczną, ale i podkreślali jak ważne jest szkolenie w tej dyscyplinie. Zarówno Jachlewski, jak i Jurkiewicz już w szkole podstawowej kształtowali się w kierunku szczypiorniaka. Michał Pękala, wójt Radoszyc doskonale rozumie, że bez szkolenia nie ma sportowych mistrzów. Marzy mu się by sportowców szkolić także w swojej gminie. –„Jest to wojewódzki finał piłki ręcznej. Przypomnę tylko Państwu, że od dwóch lat kontynuujemy te działania związane z tym by w naszej gminie stawiać na sport. Jest już Akademia Skry Bełchatów, jest Akademia Korony, w tej chwili stawiamy na ręczną. Byli tu też zawodnicy Vive. Myślę, że finałem tych działań, naszym celem nadrzędnym jest Szkoła Sportowa na terenie naszej gminy Radoszyce. Ten cel chcemy zrealizować 1 września 2019 roku.” – tłumaczył nam Michał Pękala, wójt Radoszyc.

Włodarz w sprawie utworzenia szkoły odbył już nawet pierwsze rozmowy z obecnym na miejscu Świętokrzyskim Kuratorem Oświaty Kazimierzem Mądzikiem. Wójt Pękala od zawodników Vive otrzymał też koszulkę z podpisami wszystkich graczy tego klubu. Jednak na stałe nie będzie on jej właścicielem. –„Jest to gadżet, podkoszulka z podpisami wszystkich zawodników Vive Kielce. Będzie ona tylko kilka tygodni u mnie z uwagi na to, że ten gadżet wystawimy na licytację na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, na finał w Radoszycach. Już teraz serdecznie Państwa na ten finał zapraszam.” – oznajmił nam wójt Pękala.

Dodajmy jeszcze, że turniej który towarzyszył imprezie wygrała Szkoła Podstawowa z Królewca. Za jej plecami znalazły się kolejno szkoły z: Łopuszna, Buska Zdrój oraz Radoszyc.

Zdjęcia:

REKLAMA
REKLAMA