REKLAMA

Radoszyce są już miastem! W Sylwestra świętowano odzyskanie praw [wideo, zdjęcia]

Od 2015 roku trwały intensywne starania władz Radoszyc o to by miejscowość ta po 149 latach ponownie stała się miastem. Dziś to już fakt. W sylwestra mieszkańcy, władze miejskie, wojewódzkie oraz ogólnopolskie wspólnie uczcili ten historyczny moment. 

REKLAMA

Przypomnijmy, że miejscowość ta prawa miejskie posiadała jeszcze w XIX wieku. Po niemal pięciuset latach w 1869 roku zostały one jednak utracone. Temat stania się miastem powrócił jeszcze w połowie XX wieku. Nie udało się. W tym okresie miastem został między innymi Stąporków.

W 2015 roku podjęto decyzję o ponownych staraniach o odzyskanie praw miejskich. Przez kolejne miesiące trwały konsultacje społeczne, przygotowania dokumentacji i w końcu ostatnio zmiana pieczęci, czy tablic. W międzyczasie na odzyskanie praw miejskich przez Radoszyce musiał zgodzić się wojewoda świętokrzyski, a potem Parlament RP.  W ostatnim dniu 2017 roku pozostało tylko oczekiwać i świętować. O swoich odczuciach opowiedzieli nam jeszcze przed chwilą wójt, a teraz już burmistrz Radoszyc Michał Pękala oraz wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek.

REKLAMA

„W tej chwili dzieje się historia. Radoszyce odzyskały po 149 latach prawa miejskie, po tym jak car je brutalnie zabrał dekretem carskim, a przecież 500 lat byliśmy miastem. Dziś wracamy na drogę rozwoju i drogę wielkości. Wierzę w to, że prawa miejskie będą dla nas trampoliną na drodze do rozwoju. Dziękuję całemu zespołowi, który za tym stoi. Najważniejsi są mieszkańcy, to oni powiedzieli nam byśmy szli tą drogą” – mówił nam wyraźnie wzruszony burmistrz Michał Pękala.

Burmistrz Pękala odbiera list gratulacyjny od wojewody Wojtyszek.

„Te prawa miejskie to praca wielu ludzi: władz samorządowych, wielu mieszkańców. Konsultacje społeczne pokazały, że mieszkańcy chcą tego powrotu. To w końcu dobrze przygotowany wniosek, zaopiniowany pozytywnie przez moją skromną osobę i wreszcie decyzja ministra. […] To nie przypadek, że aż 3 miasta z naszego województwa odzyskują prawa miejskie. To wola walki mieszkańców. To pokazanie, że historia dla naszego regionu to nie tylko Powstanie Styczniowe przez które one utraciły te prawa, ale i kolejne karty w tym II Wojna Światowa. Mieszkańcy doceniają tę przeszłość i chcą powrotu. To dobra współpraca samorządowa – rządowa. Chcę podkreślić, że to nie jest tak, że z marszu każdy kto się stara otrzymuje prawa miejskie. Jedno z miast trzeba było odroczyć na kolejny rok.” – tłumaczyła Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski.

Podczas sylwestrowej inauguracji odzyskania praw miejskich odbyła się uroczysta msza święta w radoszyckim kościele, następnie mieszkańcy oraz wszyscy przyjaciele gminy, wśród których znaleźli się między innymi: Starosta Konecki Bogdan Soboń oraz Senator Krzysztof Słoń zgromadzili się na rynku by obejrzeć krótką część artystyczną i pokaz fajerwerków. Oprócz Radoszyc od 1 stycznia 2018 roku miastami stało się także sześć innych miejscowości z całej Polski: Józefów nad Wisłą, Otyń, Sanniki, Tułowice, Wiślica i Łagów.

Zdjęcia:

REKLAMA
REKLAMA