REKLAMA

Radoszyce zgarniają gigantyczne dofinansowanie na rozbudowę ośrodka zdrowia! [wideo, zdjęcia]

Publiczny Ośrodek Zdrowia w Radoszycach nabierze nowego kształtu już w najbliższych miesiącach i to przy dużym udziale pieniędzy z Unii Europejskiej. Gmina otrzymała prawie 3 miliony złotych dofinansowania!

REKLAMA

W Radoszycach w ostatnich latach ubywało pacjentów – według statystyk pod koniec 2015 roku było ich o 1800 mniej niż w latach poprzednich. Od roku ośrodkiem zarządza lekarz medycyny Halina Budkowska i pacjentów znów zaczyna przybywać. To także zasługa sprowadzenia do miejscowości nowych specjalistów takich jak neurolog, laryngolog, pediatra, kardiolog. Celem nowego zarządcy ośrodka jest dalszy rozwój, a także zwiększenie możliwości opieki – między innymi związanej z rehabilitacją i geriatrią. –„W tej chwili budynek jest wyremontowany, ale nie dysponujemy odpowiednią ilością pomieszczeń, którą moglibyśmy przeznaczyć na cele rehabilitacji. Wiadomo, że w związku ze starzeniem się społeczeństwa potrzeby rehabilitacji są coraz większe. Chcielibyśmy zatrudnić większą ilość pracowników w tym zakresie. Dysponujemy niewielką ilością sprzętu rehabilitacyjnego – dzięki zakupom gminy. Powstanie nowego obiektu daje nam szansę na to, że stworzymy rehabilitację z prawdziwego zdarzenia. Myślę, że część tego obiektu będziemy mogli przeznaczyć na funkcjonowanie bieżącej działalności z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej.” – opowiada Halina Budkowska, dyrektor POZ Radoszyce.

Rehabilitacja to podstawa, ale w budynku po przebudowie znajdzie się także miejsce dla nowych specjalistów. Za przyznane pieniądze ma być także zakupiony sprzęt medyczny. Sam budynek dwukrotnie zwiększy swoją objętość, a to dzięki temu, że do obecnej kubatury dobudowane zostanie drugie skrzydło. Całość tej inwestycji wyniesie 3 miliony 441 tysięcy złotych, ale 85 %, czyli dokładnie 2 miliony 801 tysięcy pochodzi z funduszów europejskich! Z tego, że udało się pozyskać tak duże środki niezwykle cieszy się wójt Radoszyc Michał Pękala. –„To są dobre wieści dotyczące naszego ośrodka zdrowia. Dostaliśmy informację, że nasz wniosek został rozpatrzony pozytywnie. W tej chwili ośrodek ma 550 metrów kwadratowych, a docelowo będzie dwa razy większy – 1050 metrów. Będziemy mogli zaaplikować Państwu więcej podstawowej pomocy medycznej, a zastanawiamy się także nad funkcją rehabilitacyjną w tej części starej, tu gdzie teraz stoimy. Wniosek polega na budowie, ale również i na doposażeniu.” – opowiada wójt Pękala.

REKLAMA

Pieniądze rozdysponowywał Urząd Marszałkowski, a władze Radoszyc dziękują za tak hojne obdarowanie ich regionu, bo trzeba zaznaczyć, że do tej miejscowości spłynie aż 2,8 miliona złotych z 9,5 miliona, które zostały przyznane dwunastu jednostkom samorządowym. Oddanie ośrodka w nowej odsłonie planowane jest na czerwiec 2018 roku.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *