REKLAMA

Radoszycki turniej z gwiazdą piłki ręcznej! [wideo, zdjęcia]

Krzysztof Lijewski – legenda reprezentacji Polski w piłkę ręczną i Vive Tauron Kielce gościł w poniedziałek w Radoszycach. Był on gwiazdą turnieju powiatowego dla dzieci organizowanego w ramach programu „Dziecięca Piłka Ręczna” przez Urząd Marszałkowski w Kielcach i Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Natomiast współorganizatorem tych powiatowych eliminacji był Urząd Gminy Radoszyce. 

REKLAMA

Krzysztof Lijewski przede wszystkim zachęcał młodych adeptów tego sportu do bycia wytrwałym i postawienia na szczypiorniak, który jest bardzo ogólnorozwojową dyscypliną. –„Zostałem zaproszony przez organizatorów turnieju by spotkać się z dziećmi przed rozpoczęciem zmagań. Bardzo się cieszę z tego zaproszenia. Wiemy, że piłka ręczna to w Polsce sport wspaniały i cieszę się, że takie inicjatywy jak dzisiaj są. Od najmłodszych lat ta rywalizacja jest i bardzo się cieszę, że widzę tylu młodych ludzi, którzy pałają uczuciem do tej mojej ukochanej dyscypliny. Ja również w podstawówce stawiałem swoje pierwsze kroki. Bodajże w trzeciej klasie zacząłem bawić się w piłkę ręczną i zaczynałem tak jak te dzieciaki za mną. Każdy tak zaczyna, a potem ciężką pracą i odrobiną szczęścia doszedłem do tego miejsca, w którym jestem. Mam nadzieję, że kiedyś w przyszłości te dzieciaki godnie nas zastąpią.” – mówił nam popularny Lijek.

Turniej w którym wzięło udział siedem zespołów z naszego powiatu otworzyli: Agata Binkowska – członek zarządu województwa świętokrzyskiego oraz Michał Pękala – wójt Radoszyc. Następnie wszystkie zespoły zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcia z gwiazdą dnia. W rozpoczęciu udział wziął także Michał Przybylski – trener KSSPR Końskie. On również zachęcał do poznawania szczypiorniaka, ale i przyglądał się młodym zawodnikom z poszczególnych szkół.

REKLAMA

Program „Dziecięca Piłka Ręczna” to przede wszystkim postawienie na rozwój poprzez szczypiorniak. –„Celem tego programu jest przede wszystkim urozmaicenie, wzbogacenie lekcji WF-u w klasach 1-3, a także zachęcenie do aktywności fizycznej dzieci w klasach edukacji wczesnoszkolnej. Program cieszy się dużym zainteresowaniem, bierze w nim udział ponad sto szkół z całego naszego województwa świętokrzyskiego.” – tłumaczy Wiesław Stanisławiak, organizator z ramienia Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

W ramach programu uczestniczące w nim szkoły otrzymały sprzęt sportowy – stroje, bramki do street handballu oraz piłki. Natomiast dla samych Radoszyc to ma być pierwszy krok do rozwoju tej dyscypliny w gminie. Władze samorządowe dotychczas w ramach rozwoju siatkówki współpracują ze Skrą Bełchatów, a teraz chcą podobnie zrobić z piłką ręczną. Celem jest wyciąganie dzieci i młodzieży z domów i zachęcanie ich do czynnego uprawiania sportu. –„U nas już jest siatkówka, jest piłka nożna. Teraz zaczynamy przygodę z piłką ręczną, tutaj są klasy trzecie szkoły podstawowej. Każda inwestycja w sport to jest inwestycja w naszą młodzież. Nie chcę w tej chwili nic zdradzać, ale są rozmowy zaawansowane jeśli chodzi o piłkę ręczną. Mam nadzieję, że przyciągniemy też osoby pokroju Krzysztofa Lijewskiego by one same zachęciły młodzież do piłki ręcznej. Taką sekcję będziemy planować.” – tłumaczy Michał Pękala, wójt Radoszyc.

Na parkiecie trwała już sportowa rywalizacja. Grano do jednej bramki, a w składzie każdego zespołu musiała być przynajmniej jedna dziewczyna. Drużyny zostały podzielone na dwie grupy:  A: SP Fałków, SP Królewiec i SP Stąporków oraz B: SP 2 Końskie, SP 1 Końskie, SP Pilczyca i SP Radoszyce. Grano systemem każdy z każdym, a zwycięzcy grup zmierzyli się ze sobą w finale, drugie drużyny powalczyły o trzecie miejsce w turnieju. I tak o brązowy medal starły się: Szkoła Podstawowa nr 1 z Końskich ze Szkołą Podstawową w Fałkowie. Po najbardziej wyrównanym meczu dnia Ci pierwsi zwyciężyli 4:2. O złoto zagrały Radoszyce z Królewcem. Gospodarze byli bez szans w starciu z doskonałym zespołem z gminy Smyków. Królewiec ostatecznie zwyciężył 6:13! 

Zwycięzcy poszczególnych turniejów pojadą do Hali Legionów w Kielcach, gdzie już 10 czerwca odbędą się finały. Udział w nich wezmą mistrzowie każdego z powiatów województwa Świętokrzyskiego. Trzymamy więc kciuki za dzieciaki z Królewca, którymi dowodzi trener Jacek Kołodziejczyk.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *