REKLAMA

Rajd Międzypokoleniowy w Słupi (Koneckiej) [zdjęcia]

W ubiegłą sobotę w gminie Słupia (Konecka) odbył się rajd międzypokoleniowy #BEACTIVE z Okazji Europejskiego Tygodnia Sportu. Projekt został współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki.

REKLAMA

Rajd Międzypokoleniowy w Słupi 03

Europejski Tydzień Sportu jest inicjatywą Komisji Europejskiej mającą na celu promowanie sportu i aktywności fizycznej w Europie. Inicjatywa ta powstała z myślą o wszystkich obywatelach, bez względu na wiek, pochodzenie czy poziom sprawności. Ma zachęcić Europejczyków do regularnej aktywności fizycznej i stworzenia możliwości częstszego uprawiania sportu na co dzień.
Gmina Słupia po raz pierwszy wzięła udział w takiej inicjatywie, jako jedna ze 100 z całej Polski. Chęć swojego udziału zgłosili mieszkańcy, uczniowie tamtejszego Gimnazjum pod opieką pedagogów Tomasza Szymkiewicza i Stanisława Górskiego, a także goście z Łopuszna. Uczestnicy rajdu zameldowali się w sobotę pod Urzędem Gminy o godzinie 10:00, tam też otrzymali gadżety: odblaski, smycze, piłki, notesy, długopisy z logo #BEACTIVE.

REKLAMA

Rajd Międzypokoleniowy w Słupi 10

Pierwszym punktem trasy rowerowej było zwiedzanie położonego zaledwie 15 km od Słupi – Centrum Japońskich Sportów i Sztuk Walki „Dojo- Stara Wieś” w powiecie radomszczańskim, w województwie łódzkim. Po wejściu na teren ośrodka uczestnicy doświadczyli tzw. „oczyszczenia” dzięki bramie, która ma takie moce. Później grupa udała się do sal treningowych oraz obejrzała jeden z 16 domków budowanych w stylu japońskim, otoczony ogrodem, w zaciszu którego komfortowo można było wypoczywać. Kolejnymi punktami wycieczki było: zwiedzanie budynku odnowy biologicznej i pawilonu gdzie parzy się herbatę. Na zakończenie wizyty można było się napić kawy parzonej oczywiście po japońsku.

Następnym punktem wyprawy był rezerwat Piskorzeniec oddalony od Starej Wsi około 10 km. Piskorzeniec jest ostatnim miejscem w dorzeczu Pilicy, gdzie na dużych obszarach zachowały się rozległe, prawie niezalesione kompleksy torfowisk. Wypoczynek na łonie natury i tak malowniczej okolicy był nagrodą dla uczestników. Zbliżała się godzina obiadu, więc co po niektórzy byli już głodni. Uczestnicy napalili ognisko i zjedli kiełbaski, aby ruszyć dalej. Mimo przejechania ok. 35 km uczniowie mieli jeszcze dużo siły, by zagrać w piłkę na boisku u Ryszarda Szprocha i pozwiedzać Muzeum Wsi Pilczyckiej, w którym znajdowały się eksponaty zachowane w bardzo dobrym stanie, m.in.: krosna, kołyska, żelazka na duszę , maszyna do szycia.

W rajdzie wzięło udział 60 osób długość trasy wyniosła około 35 km.

Zdjęcia (Ewelina Przepióra, Stanisław Górski):

REKLAMA

Dodaj komentarz