REKLAMA

Razem, a jednak osobno. Czym jest separacja i jak do niej dochodzi?

Kiedy konflikty małżeńskie zdarzają się coraz częściej, a żadna ze stron nie chce dojść do porozumienia, w głowach mężczyzny i kobiety zaczyna kiełkować myśl o rozwodzie. Polskie prawo przygotowało się an takie sytuacje i zanim zaproponuje pokłóconej parze ostateczne rozstanie, poddaje jeszcze pomysł separacji. Oznacza ona całkowity rozpad pożycia między małżonkami zarówno w sferze uczuciowej, fizycznej jak i gospodarczej. W teorii każda z poślubionych sobie osób mogłaby wnioskować o separację do sądu, ale do głosu dochodzi jeszcze praktyka. Jakie są przeszkody w uzyskaniu zgody na separację?

REKLAMA

Dobro dzieci stawia się na pierwszym miejscu. Także w sądzie
Nawet, jeżeli nastąpił zupełny rozkład pożycia małżeńskiego, a mąż i żona zgodnie domagają się rozdzielenia, istnieją sytuacje, kiedy sąd nie może zgodzić się na ich prośbę. Jedną z nich jest posiadanie przez małżonków wspólnych, małoletnich dzieci. Mimo, że rodziców nie łączy już żadna więź, orzeczenie separacji w tym przypadku jest niezgodne z normami współżycia społecznego. Natomiast, gdy małżonkowie nie mają dzieci albo któreś z nich ma pociechę z poprzedniego związku, separacja jest jak najbardziej możliwa. Po jej nastąpieniu sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej – tutaj przydaje się dobry adwokat rodzinny, na przykład z Kancelarii Chojka, by mieć pewność, że sprawa zostanie rozwiązana na naszą korzyść. Oczywiście i w tym przypadku sąd podejmuje decyzję w oparciu o dobro pociechy. Może bowiem zostawić władzę rodzicielską po stronie obojga rodziców albo ograniczyć ją jednemu z nich.

REKLAMA

Wina leży pośrodku, czyli kwestie materialne a separacja

Podczas orzekania o separacji sąd wskazuje także, które z małżonków ponosi winę za rozpad pożycia. Jeżeli stanowisko kobiety i mężczyzny było zgodne, dociekanie winy zostaje zaniechane. Teraz pozostaje jedynie dojście do porozumienia w sprawach wspólnego majątku. Małżeństwo zajmujące to samo mieszkanie kieruje do sądu zapytanie o sposób korzystania z niego, a w sytuacji, kiedy jedno z małżonków swoim postępowaniem uniemożliwia spokojne przebywanie w mieszkaniu, sąd może nakazać eksmisję na żądanie żony lub męża. Wyjściem z sytuacji okazuje się zwykle podział mieszkania zgodnie z potrzebami małżonków w separacji albo przyznanie własności któremuś z nich.

Separacja i co dalej? Oto skutki podjęcia takiej decyzji

Pod wieloma względami orzeczenie separacji przypomina rozwód. Jedyną zasadniczą różnicą jest to, że w pierwszym przypadku małżeństwo nadal trwa – w sposób formalny. Każdy z małżonków pozostających w separacji wciąż ma męża albo żonę i nie może zawrzeć nowego związku. Pozostaje także zmienione po ślubie nazwisko. Czy separacja może zostać zniesiona? Tak – na jednogłośny wniosek kobiety i mężczyzny. Wtedy ustają jej skutki, a jeśli małżeństwo ma wspólne dzieci, sąd musi orzec o sprawowanej nad nimi władzy rodzicielskiej.

Materiał partnera

REKLAMA

Dodaj komentarz