REKLAMA

Relacja wideo: 70-lecie II Liceum Ogólnokształcącego w Końskich

70 lat stuknęło już koneckiemu „Nowemu Ogólniakowi”, czyli dawnemu Liceum Pedagogicznemu. W sobotę odbyły się jubileuszowe obchody. 

REKLAMA

Uroczystość rozpoczęła się o 9:30 od mszy świętej, którą sprawował ks. biskup Piotr Turzyński. W nabożeństwie wzięli udział absolwenci, dyrektorzy, nauczyciele, uczniowie oraz zaproszeni goście. Część oficjalna odbyła się o godz. 11:00 w hali w Stadnickiej Woli. Nie mogło zabraknąć okolicznościowych przemówień i prezentów. Starosta konecki Bogdan Soboń wraz z całym zarządem powiatu na ręce dyrektor II LO Beaty Salaty złożył czek w wysokości 10 tysięcy złotych na rzecz szkoły,  marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas wręczył pamiątkowy grawerton, swój prezent w imieniu władzy miejskiej przekazali przewodniczący Rady Miejskiej Zbigniew Kowalczyk i wiceburmistrz Krzysztof Jasiński. Podczas uroczystości głos zabrali starosta Soboń, marszałek Jarubas, wiceburmistrz  Jasiński, absolwentka tej szkoły wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Końskich Lidia Wiśniewska oraz wicestarosta Andrzej Marek Lenart.

„Dzisiaj 70-lecie II Liceum Ogólnokształcącego. To dowodzi, że nasza oświata ma już określoną, pozycję, renomę historyczną i renomę wynikającą z osiągnięć. Tylu laureatów olimpiad dowodzi jak wysoki poziom reprezentują nasze szkoły, jak wysoki poziom reprezentuje II Liceum Ogólnokształcące w Końskich.” – mówił starosta Soboń.

REKLAMA

„Ktoś powiedział, że mądry człowiek to taki, który potrafi się uczyć od każdej napotkanej osoby, ale szczególną przestrzenią inspiracji i do zgłębiania wiedzy jest szkoła. II LO w Końskich jest takim wyjątkowym miejscem. Często tu przyjeżdżam i często pokazuje p. dyrektor zwłaszcza jako wulkan energii, osobę która potrafi zarażać optymizmem, potrafi realizować inicjatywy wojewódzkie. To mogłoby być wzorem.” – przemawiał marszałek Adam Jarubas.

„Mam zaszczyt dzisiaj w imieniu Wojewody Świętokrzyskiego Agaty Wojtyszek złożyć Państwu najlepsze życzenia. Jubileusz 70-lecia szkoły to nie tylko jubileusz liceum, ale to jubileusz placówki, która kształciła wiele pokoleń nauczycieli. Z tej okazji w imieniu p. Wojewody życzę Państwu wszystkiego najlepszego, pomyślnego rozwoju i samych sukcesów.” – mówił w imieniu wojewody Wojtyszek wicestarosta konecki Andrzej Lenart.

„Jestem bardzo dumny, że jestem absolwentką tej szkoły. Absolwentkami są również moje córki. Pani dyrektor dla pani, dla grona pedagogicznego życzę wielu sukcesów w dalszej pracy, a uczniom by się wspaniale rozwijali i pamiętali o swojej szkole” – powiedziała Lidia Wiśniewska, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Końskich.

„Chciałbym wytłumaczyć nieobecność p. burmistrza Krzysztofa Obratańskiego. Myślę, że zaaprobujecie Państwo tę nieobecność, bo ona wpisuje się w dzisiejszą uroczystość. Otóż p. burmistrz Obratański zdobywa kolejne doświadczenie pedagogiczne i przygotowuje się do roli przedszkolanki, bowiem przebywa on w tej chwili za granicą i opiekuje się swoją wnuczką, która kilkanaście dni temu się urodziła. Chciałbym podziękować za zaproszenie na dzisiejszą uroczystość. To dowód na to, że ta współpraca układa się w sposób bardzo doby. Życzymy sobie tego by ona przez kolejne lata układała się podobnie. Chcielibyśmy powiedzieć, że szkoła to nie obiekt, nie budynek. To nauczyciele, uczniowie, absolwenci. Na Państwa ręce podziękowania za to, że swoją postawą przez 70 lat niezależnie od typów szkół i placówek, które prowadziliście wpisujecie się w historię II LO, ale i w historię miasta i gminy Końskie. Historię wymiaru edukacyjnego.” – przemawiał wiceburmistrz Końskich Krzysztof Jasiński.

Dyrektor Beata Salata podziękowała za przybycie gościom i w swoim krótkim przemówieniu przybliżyła historię placówki. –„II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Curie-Skłodowskiej w Końskich, które powstało na bazie Państwowego Liceum Pedagogicznego, Studium Wychowania Przedszkolnego, Studium Nauczycielskiego oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 przeżywa dziś niezwykły jubileusz. To jubileusz 70-lecia swojego istnienia.  Szkoła ma bogatą historię. Rozpoczęła swoją działalność 22 września 1947 roku jako Państwowe Liceum Pedagogiczne z siedzibą przy ulicy Warsztatowej 3 na tak zwanej budowie. W 1970 roku została przekształcona w Liceum Pedagogiczne dla Wychowawczyń  Przedszkoli, zaś w 1974 funkcjonowała już jako Studium Wychowania Przedszkolnego. W 1984 roku powołano do życia Studium Nauczycielskie, a w 1991 nastąpiła pierwsza rekrutacja do II Liceum Ogólnokształcącego. W obecnej lokalizacji szkoła jest od 1958 roku. Od ośmiu lat nosi nazwę Marii Skłodowskiej-Curie.” – mówiła dyrektor Salata.

Marszałek Jarubas wręczył nagrody dla najbardziej zasłużonych nauczycieli i dyrektorów.  Starosta Soboń przekazał nagrody pieniężne dla nauczycieli z tej szkoły: dyrektor Beacie Salacie, wicedyrektor Joannie Fornal, Pawłowi Dziubie oraz Mariuszowi Brzozowiczowi.

Następnie w atrakcyjnej formie przypomniano historię szkoły i zaprezentowano część artystyczną, w której wystąpili obecni uczniowie i absolwenci.

O godz. 13:30 uczestnicy autokarami udali się do II LO, tam zaserwowano wszystkim  pyszny obiad i rozpoczęła się część nieoficjalna. Goście oglądali wystawę fotografii, którą przygotowano ze zdjęć pochodzących od wszystkich pracowników – byłych i obecnych, a także od absolwentów, począwszy od początków lat pięćdziesiątych. Muzycznie czas umilili Dominika i Marcin Wróbel, którzy ukończyli II LO.

Świąteczny dla szkoły dzień zakończył się balem absolwenta, który zorganizowano w Ośrodku Łucznik w Sielpi.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *