REKLAMA

Relacja wideo: Święto Konstytucji 3 Maja w Końskich [wideo, zdjęcia]

Za nami obchody 226 rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Końskich. Było uroczyście, artystycznie i na sportowo. Zobaczcie naszą obszerną relację wideo. 

REKLAMA

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 11.30 w Parku Miejskim na placu między dwoma skrzydłami Zespołu Pałacowego, zwanego Zespołem Pałacowym Małachowskich. I to właśnie Marszałek Stanisław Małachowski był dziś jednym z głównych bohaterów. O nim w dużej mierze opowiadała część artystyczna, do niego w swoich przemówieniach odwoływał się burmistrz Krzysztof Obratański i Piotr Biliński, Wicemarszałek Potomków Sejmu Wielkiego. –„Wielce szanowni konecczanie. Bardzo dziękuję p. burmistrzowi w imieniu stowarzyszenia potomków tych, którzy uchwalili jeden z najwybitniejszych tworów myśli doby oświecenia w Europie, czyli Konstytucji 3 Maja. To dokument, który uznawany jest jako fundament budowy nowoczesnego społeczeństwa obywatelskiego. To dla nas zaszczyt, że możemy uczestniczyć w tak znakomitej uroczystości w mieście rodzinnym jednego z najważniejszych twórców i obrońców konstytucji – Stanisława Małachowskiego. Człowieka bogatego, który w imię obywatelskiej odpowiedzialności zaangażował się w działalność publiczną idąc pod prąd konserwatywnym współbraciom oraz obcym siłom politycznym.” – mówił potomek twórców Konstytucji 3 Maja.

We wstępie zagrano hymn państwowy Mazurka Dąbrowskiego, a także wciągnięta została flaga na maszt.  Następnie młodzież przygotowywana przez pracowników Domu Kultury w Końskich zaprezentowała krótką część artystyczną opowiadającą o wydarzeniach z 2 i 3 maja 1791 roku. Za scenariusz odpowiadała Anna Wiaderna, pracownik DK-u. Bohaterami przedstawienia byli: Stanisław Małachowski, Ignacy Potocki oraz król Stanisław August Poniatowski. Muzycznie ten fragment inscenizacji uświetniła piosenka w wykonaniu Dominiki Wróbel.

REKLAMA

Później przedstawiciele władzy wygłosili krótkie przemówienia. Głos w imieniu wojewody świętokrzyskiego Agaty Wojtyszek zabrał jej doradca Marcin Piętak. Przemówił też burmistrz Krzysztof Obratański, który odniósł się do obecnej sytuacji politycznej. Głos zabierali także: wicestarosta Andrzej Lenart oraz mer partnerskiego dla Końskich miasta Mohylewa Podolskiego na Ukrainie – Piotr Browko.

„My w Końskich mamy szczególne prawo, aby obchodzić rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. To w naszym mieście mieszkał Stanisław Małachowski – jeden ze współtwórców tej konstytucji. To stąd wyjeżdżał na obrady Sejmu Wielkiego. Tutaj rodziły się pomysły, które zapisane w formie ustawy rządowej stały się przyczynkiem do naszej dumy i naszej pamięci. Jeżeli historia ma być czymś więcej niż zbiorem opowieści o przeszłości, kolorowych obrazów, baśni to musi nas czegoś uczyć. Wspominając na czasy uchwalenia konstytucji musimy odnieść się do tego jaka była wówczas sytuacja Rzeczpospolitej, jakie były środki zaradcze podejmowane by to Państwo ocalić i jakie nauki możemy z tamtej historii dla czasów współczesnych przenieść. […] To była Unia Europejska tamtych czasów, lepszej nie było. [… ] W czasie kiedy rodziła się Konstytucja 3 Maja rodziły się pomysły na takie uchwały w innych krajach, rodziły się po to by ograniczyć władzę państwową, by dyktaturę państwa, omnipotencję władzy, władcy zmniejszyć na rzecz reprezentacji narodowej, parlamentów stanów generalnych. W Polsce nadmierna wolność od XVII wieku przeradzała się w anarchię i Ci którzy mieli władzę polityczną w ręku zdecydowali się z części tej wolności zrezygnować żeby Państwo wzmocnić, bo nie można zachować wolności bez silnego Państwa. Uczcijmy dzisiaj pamięć twórców konstytucji radośnie, bo to był jeden z najweselszych dni w dziejach Rzeczypospolitej. Nie klęska, nie kolejna wojna, lecz zwycięstwo rozumu.” – mówił Krzysztof Obratański, burmistrz Końskich.

W Kolegiacie modliło się mnóstwo osób.

„Stojąc w tym miejscu musimy pamiętać, że ani konstytucja ta majowa, ani ta współczesna nie są to rzeczy dane na raz na zawsze i wszyscy musimy je chronić i pielęgnować. Niech żyje i niech się święci 3 maj.” – powiedział do zgromadzonych wicestarosta konecki Andrzej Marek Lenart.

„Dla nas Polaków tak ważne jest to by nasza miłość i przywiązanie do ojczyzny nie ograniczały się jedynie do słów, ale by przemawiały za nami czyny szacunku do tej ziemi, za którą każdy z nas jest odpowiedzialny. W dzisiejszej Polsce, kraju wolnym, bezpiecznym i demokratycznym to my tworzymy patriotyzm i staramy się to robić w sposób jak najbardziej obywatelski. Pracujemy tak by mówiąc słowami Konstytucji 3 Maja na błogosławieństwo i wdzięczność współczesnych oraz przyszłych pokoleń zasłużyć.” – czytał z listu wojewody świętokrzyskiego Marcin Piętak, asystent Agaty Wojtyszek.

„Chcę podziękować bardzo za zaproszenie i możliwość bycia tutaj. Ta konstytucja to wyraz woli każdego obywatela, każdego mieszkańca, każdego Polaka. Dla Ukraińca też konstytucja to najważniejsze święto. Jeśli chcesz być obywatelem, Polakiem, Ukraińcem to musisz jej przestrzegać. Na Ukrainie teraz jest ciężko, ale bardzo chce podziękować każdemu Polakowi, Państwu Polskiemu za tę pomocą jaką Polacy dają Ukraińcom.” – mówił Piotr Browko, mer Mohylewa Podolskiego.

Pod koniec tej części aktorzy (wśród nich znalazła się młodzież ze szkół oraz słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku) zaprosili przedstawicieli władzy oraz mieszkańców do wspólnego zatańczenia poloneza. Następnie wszyscy prowadzeni przez konny zastęp z Koneckiej Grupy Militarnej im. Majora Hubala oraz Miejską Orkiestrę Dętą przeszli w uroczystym pochodzie do Kolegiaty św. Mikołaja. Tam powitał ich ksiądz dziekan Andrzej Zapart. –„Z roku na rok ten dzień coraz piękniej przeżywamy. Oczywiście z darem modlitwy i mszy świętej w intencji naszej ojczyzny. Zapraszam do świątyni i cieszmy się i radujmy i bądźmy dumny” – powiedział we wstępie ks. Zapart.

Potem w kościele odbyła się dalsza część inscenizacji oraz uroczysta msza święta.

Około godziny 14.00 w Parku Miejskim wystartowały tradycyjne 3 Majowe biegi, udział wzięło w nich ponad tysiąc osób, a w najliczniejszym biegu masowym uczestniczyło ponad 200 zawodników. W nim chodziło jednak przede wszystkim o sportowe zademonstrowanie swojego patriotyzmu i przywiązania do Polski.  –„Było widać, że bardzo wielu uczestników biegało z flagami narodowymi. On miał oddźwięk patriotyczny. Klasyfikacji nie ma. Wszyscy są traktowani na równo, kończą bieg, a później biorą udział w losowaniu upominków” – opowiedział nam Wojciech Pasek, prezes PTTK i organizator biegów.  To była już 27 edycja ulicznych biegów w Końskich. Pojawili się na nich sportowcy nie tylko z naszego powiatu, ale i np. ze Skarżyska Kamiennej oraz Opoczna.

O 16.30 w Hali Sportowej UMiG przy ulicy Stoińskiego rozpoczęła się część koncertowa tego dnia. Najpierw na scenie prezentowali się młodzi wokaliści ze Studia Piosenki MGDK, po nich swoje show dała artystka kabaretowa Joanna Bartel znana choćby z serialu „Święta Wojna”. Na zakończenie zagrał olsztyński zespół Czerwony Tulipan. Głośno wybrzmiała więc w Końskich po raz kolejny w ostatnich dniach poezja śpiewana.

Zdjęcia:

XXVII Masowe Biegi Uliczne oraz występy Joanny Bartel i zespołu Czerwony Tulipan:

REKLAMA

Dodaj komentarz