REKLAMA

Rolnicze święto gminy Słupia (Konecka) z Norbim! [wideo, zdjęcia]

Gwiazdą święta gminy Słupia (Konecka) był Norbi. Artysta pokazał się ze znakomitej strony cały czas przebywając wśród mieszkańców gminy. Nie stronił on od rozmów i robienia sobie pamiątkowych zdjęć. 

REKLAMA

Gminne Dożynki 2017 rozpoczęły się już o godzinie 12.00 w  w kościele pw. św. Michała Archanioła w Pilczycy. Następnie delegacje przejechały konnymi bryczkami oraz maszynami rolniczymi do Słupi Koneckiej, po drodze mijając skrzyżowanie trzech dróg, które niedawno zostały wyremontowane. –„Po mszy pojechaliśmy na skrzyżowanie za Pilczycę przy cmentarzu, gdzie zbiegają się trzy drogi, które były w ostatnim czasie zmodernizowane. Jako jeden z punktów dzisiejszego dnia było uroczyste otwarcie i poświęcenie tych dróg, które dostały nową, asfaltową nawierzchnię. To było symboliczne, że inwestycje te były realizowane z trzech różnych działań. Droga powiatowa Słupia – Pilczyca była inwestycją wspólną z powiatem, finansowana po połowie. Druga droga była finansowana ze środków unijnych z dofinansowaniem 64 % z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Trzeci odcinek łączący dwie drogi powiatowe to droga dofinansowana ze środków ministerstwa i Urzędu Wojewódzkiego. Symbolicznie w tym miejscu mogliśmy to pokazać i zaprezentować. A odbyło się to tak, że korowód dożynkowy, który ruszył spod kościoła zatrzymał się w tym miejscu, jechaliśmy bryczkami i pojazdami rolniczymi. Przygrywały nam kapele, bo była Kapela Świętokrzyska, a i każda miejscowość swoją kapelę prezentowała. Tak udaliśmy się na plac do Słupi, gdzie trwają właśnie uroczystości.” – opowiadał nam podczas gminnego święta wójt Robert Wielgopolan.

Dożynek nie byłoby bez ich starostów, którzy tego dnia dumnie pełnili funkcje reprezentatywne. Ich rolę przyjęli w tym roku: Alina Barnik i Jarosław Domaradzki –„Nasze gospodarstwo nie jest bardzo duże, mamy kilka krów w miejscowości Biały Ług i około hektara ziemi. To nie jest duże gospodarstwo” – powiedziała nam starościna dożynek. – „U mnie jest szesnastohektarowe gospodarstwo, jestem z miejscowości Budzisław. Hoduję krowy mleczne. Głównym naszym zadaniem dzisiaj było wniesienie chleba i podarowanie go wójtowi, który miał dobrze dzielić, po równo dla każdego.” – tłumaczył nam Jarosław Domaradzki, starosta dożynek.

REKLAMA

Na święcie gminy pojawiło się mnóstwo zaproszonych gości. Do zgromadzonych przemawiali: poseł Krzysztof Lipiec, wicewojewoda świętokrzyski Andrzej Bętkowski, członkini zarządu województwa świętokrzyskiego Agata Binkowska, starosta konecki Bogdan Soboń oraz w imieniu zaproszonych wójtów również włodarz Radoszyc Michał Pękala. List od poseł Anny Krupki odczytał jej pełnomocnik Kamil Kubicki, odczytano także list od ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela. Najlepsze życzenia rolnikom przekazała też szefowa Świętokrzyskiej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Małgorzata Erlich-Smurzyńska.

Na dożynkowym placu każdy mógł podziwiać rolnicze instalacje, maszyny i bryczki. Funkcjonowała także strefa cateringowa oraz strefa z animacjami dla najmłodszych. Natomiast na scenie przeplatały się występy ludowe z młodzieżowymi – koncert dała Kapela Świętokrzyska, długo ośpiewywano wieńce, na estradzie prezentowały się wszystkie szkoły z gminy Słupia Konecka, występ kabaretowy dały zaś siostry Grosman – Monika i Aleksandra.

Pod koniec dnia rozstrzygnięto konkursy, które toczyły się od początku dożynek. Najlepszymi potrawami lokalnymi uznano: leczo z Czerwonej Woli oraz naleśniki z Rudy Pilczyckiej. Pozostałym sołectwom jury przyznało ex aequo drugie miejsce. W głównej konkurencji „na najpiękniejszy wieniec dożynkowy” zwyciężyła Czerwona Wola Kolonia. Wieńce z Mnina, Pilczycy, Rudy Pilczyckiej oraz kosz owoców natury z Zaostrowia uplasowano na drugiej lokacie.

O godzinie 18.00 na scenę wszedł popularny Norbi i od pierwszych taktów muzyki rozbujał on całą publiczność.  Po występie wokalisty do późnych godzin wieczornych trwała jeszcze dyskoteka z DJ’em pod gwiazdami.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz