REKLAMA

Rozlicz PIT i daj, nie dając

Możliwość przeznaczenia 1% podatku dochodowego za poprzedni rok na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego to niezwykle pożyteczny przepis. Umożliwia on działanie dobroczynne nawet tym, którzy do dzielenia się pieniędzmi z potrzebującymi nie są zanadto skorzy: można bowiem dać coś, nie ponosząc przy tym żadnego uszczerbku. Po prostu nakazuje się fiskusowi, aby zrezygnował z jednego procenta należnej mu kwoty i przelał ją na konto wskazanej organizacji.

REKLAMA

Łatwiej dać z kieszeni fiskusa

REKLAMA

Dzięki takiemu rozwiązaniu na dobroczynność chętnie decydują się ludzie, którzy z różnych powodów nie wysupłają w ciągu roku ani grosza na cele dobroczynne. Takich jest wielu. Jedni uważają, że skoro płacą podatki, to już w wystarczającym stopniu dzielą się swoimi pieniędzmi z potrzebującymi, a wspieranie potrzebujących jest rolą państwa. Inni są zdania, że na dobroczynność ich nie stać, już prędzej sami potrzebowaliby wsparcia, choć nie wyciągają po nie ręki. Jeszcze inni twierdzą, że ich datki, gdyby się na nie zdecydowali, byłyby z konieczności bardzo niewielkie i nie miałyby żadnego znaczenia dla obdarowywanych. O wiele łatwiej jest też dać komuś parę groszy z pieniędzy, które i tak wypłyną z konta.

W formularzach PIT jest więc stosowna rubryka, w której umieszcza się dane organizacji mającej otrzymać od podatnika jeden procent sumy, którą przeleje on fiskusowi. Dotyczy to także formularzy dostępnych w internecie. Jeszcze do niedawna był z tym pewien kłopot, ponieważ niektóre firmy udostępniające formularze do wypełniania zeznania podatkowego na komputerze wbudowywały w nie na stałe przekazanie darowizny wybranym przez siebie organizacjom, nie informując o tym w porę podatnika.

Niespodzianki się skończyły

Teraz jest inaczej: odpowiednie rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zobowiązało twórców takich programów do jednoznacznego informowania podatnika, czy ma on wybór organizacji pożytku publicznego, czy też nie. Stosowna formuła musi się znaleźć w programie komputerowym i być widoczna dla podatnika jeszcze zanim rozpocznie on wypełnianie formularza.

Większość z nas woli decydować samodzielnie, dlatego warto polecić program PIT, który daje możliwość wyboru. Jest to program PIT 2017 bez KRS. Dla każdego podatnika, który chce na komputerze wypełnić deklarację PIT 2017, program do rozliczeń dostępny jest za darmo. Dzięki intuicyjnej budowie pozwala on szybko i bezstresowo uporać się z rocznym rozliczeniem. Kto wybierze ten program do rozliczania PIT, straci niewiele czasu i szybko, w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku, będzie mógł się oddać czynnościom przyjemniejszym lub takim, które uważa za bardziej pożyteczne.

artykuł sponsorowany

REKLAMA


Dodaj komentarz