REKLAMA

Ruda Maleniecka czeka na nową Bibliotekę [wideo, zdjęcia]

Już za kilka miesięcy mieszkańcy Rudy Malenieckiej doczekają się nowej biblioteki, a także świetlicy i miejsca do różnych mniej lub bardziej oficjalnych spotkań. Przed chwilą pożegnano budynek, w którym przez lata mieściła się biblioteka. Za chwilę powstanie nowy – głównie za unijne pieniądze. 

REKLAMA

„Stoimy w miejscu, gdzie jeszcze niedawno stała Biblioteka Publiczna, to był wiekowy budynek, ponad stuletni.” – opowiada nam Leszek Kuca, wójt gminy Ruda Maleniecka.

Niegdyś mieściła się w nim owczarnia i stajnia, tuż po wojnie stał się klubem, w którym spotykali się mieszkańcy wsi, a od lat 80-tych jest własnością gminy Ruda Maleniecka. Od 16 lat znajdowała się w nim Biblioteka Publiczna. Teraz pozostały już tylko gruzy. Kilka dni temu firma „Progres-Bud” z Mniszkowa wyburzyła ten leciwy obiekt, a w jego miejsce ma powstać zupełnie nowy budynek. –„Powstanie nowoczesny budynek dwukondygnacyjny, w którym będzie się mieścić biblioteka na parterze, a piętro będzie wykorzystywane na różne cele: sesje Rady Gminy, konferencje, ale i będą udostępnione dla mieszkańców gminy.”  – opowiada nam wójt Kuca.

REKLAMA

Na czas prac budowlanych, które mają potrwać do listopada bieżącego roku bibliotekę przeniesiono kilkaset metrów dalej, do budynku Ochotniczej Straży Pożarnej. -„Mieszkańcy mogą tam korzystać w godzinach od 8.00 do 17.00. Jeżeli chodzi o finanse to inwestycja ta jest dofinansowana z Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Kwota dofinansowania to jest ponad 500 tysięcy złotych.”  – tłumaczy nam wójt Rudy Malenieckiej.

Całkowity koszt tej inwestycji to 1 milion złotych.

Zdjęcia z rozbiórki starego budynku biblioteki:

REKLAMA
REKLAMA