REKLAMA

Seniorzy zaczynają kolejny rok akademicki! [wideo, zdjęcia]

Już trzeci raz koneccy seniorzy rozpoczynają rok akademicki. We wtorek w Domu Kultury w Końskich zainaugurowano zajęcia Uniwersytetu Trzeciego Wieku w roku akademickim 2017/2018. 

REKLAMA

Uroczystość poprowadziła jedna z założycielek Uniwersytetu Grażyna Chwałek. Powitała ona wszystkich przybyłych – słuchaczy oraz gości honorowych, a następnie wybrzmiał hymn wszystkich studentów, czyli Gaudeamus Igitur. Wykonał go chór założony na potrzeby Uniwersytetu Trzeciego Wieków w Końskich, który na co dzień prowadzi Izabela Wojcierowska.

Następnie okolicznościowe przemówienie wygłosiła prezes Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Końskich Jolanta Rydzewska. –„Mam nadzieję, że będziemy twórczo i z korzyścią dla nas wszystkich działać ucząc się i bawiąc jednocześnie. Niech ruch, śmiech i śpiew będą dla nas najlepszymi witaminami i zastąpią niejednokrotnie sugerowane nam suplementy diety. Z dotychczasowych działań możemy być dumni i usatysfakcjonowani, ponieważ zauważono i doceniono naszą pracę.” – mówiła prezes Rydzewska.

REKLAMA

Zauważono, bo przypomnijmy, że Uniwersytet Trzeciego Wieku otrzymał w tym roku Konecką Gloriettę – najważniejszą nagrodę przyznawaną na terenie gminy Końskie. We wtorkowy wieczór tę statuetkę zaprezentowała wiceprezes uniwersytetu Teresa Dunajska. Potem głos zabrali już zaproszeni goście, którzy są jednocześnie wielkimi przyjaciółmi seniorskiej uczelni – burmistrz Krzysztof Obratański i członkini Zarządu Powiatu Koneckiego Dorota Duda.

„Chciałbym skupić się na mniej często używanych zwrotach, pojęciach związanych z życiem akademickim. Pierwsze to byłoby słowo immatrykulacja, które oznacza dosłownie -zapisać się. Przypominam, że immatrykulacja to podpis rektora na liście zatwierdzającej skład studentów. To ostateczna decyzja o tym, że ktoś zostaje wciągnięty na tę listę i zapisany. […] W języku polskim ograniczona była tylko do dwóch sytuacji. Po pierwsze immatrykulacja dokonana przez rektora, czyli zapisanie na listę studentów, a po drugie immatrykulacja jako zapisanie na liście uznanych co do szlachectwa. Jeżeli porównamy te okoliczności to dojdziemy do wniosku, że bycie słuchacze, studentem oznaczało tak naprawdę duchowe szlachectwo. To zobowiązuje i z tego powodu gratuluje wszystkim tym, którzy są zapisani. A Gaudeamus Igitur? Rzadko zastanawia się co to oznacza, a oznacza – Radujmy się więc! Proszę Państwa rok akademicki się zaczął, więc Gaudeamus Igitur!” – mówił do zgromadzonych burmistrz Krzysztof Obratański.

„Drogie koleżanki, drodzy koledzy ja życzę tego by Wam się naprawdę tak chciało chcieć jak się chce dotychczas, bo te wakacje przysłużyły się tylko temu, że wyglądacie coraz młodziej. Gratuluję Wam wszystkim tej formy znakomitej i  roku na rok młodniejcie, działajcie jeszcze mocniej, tego gratuluję. Wszystkiego dobrego na nowy rok akademicki 2017/2018.” – powiedziała Dorota Duda, członkini Zarządu Powiatu Koneckiego.

W dalszej części inauguracji roku akademickiego wykład dały przedstawicielki Banku Zachodniego WBK – mówiły między innymi o tym jak należy w XXI wieku zabezpieczać swoje pieniądze. Później na scenie jeszcze raz pojawił się Chór Uniwersytetu Trzeciego Wieku, a dla wszystkich studentów zaśpiewały także Małe Dziebałtowianki, którymi kieruje Krystyna Nartowska.

Dodajmy, że nowy rok akademicki w Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Końskich rozpoczynało około 230 słuchaczy.

Zdjęcia:

 

REKLAMA