REKLAMA

Sielpia będzie z wodą! Rozpoczęto jej napuszczanie [wideo, zdjęcia]

W środę rozpoczęto procedurę napuszczania wody do zbiornika wodnego w Sielpi. W zależności od warunków atmosferycznych zalew może się napełnić w ciągu 2 do 5 tygodni. 

REKLAMA

W środę punktualnie o 15:00 blokadę w jazie zwolnili: burmistrz Końskich Krzysztof Obratański oraz właściciel firmy CELIS wykonującej prace Janusz Kowalczyk.
„Zaczęliśmy łapać wodę w Czarnej Koneckiej. Mimo pierwotnych planów by proces piętrzenia rozpocząć tak gdzieś pod koniec pierwszej dekady maja. Stan wód, długotrwała susza spowodowały, że trzeba było te plany zweryfikować. Jeżeli chcemy na wakacje mieć zbiornik pełen wody, jeżeli chcemy by sezon zaczął się w przewidywany sposób to woleliśmy ten proces piętrzenia rozpocząć wcześniej. Dzisiaj zasuwa została opuszczona, zachowaliśmy minimalny przepływ, który jest w pozwoleniu wodno-prawnym wskazany, czyli 0,6 m3 wody/s. Reszta zostaje w zbiorniku. Zdaniem wykonawcy jeżeli nie nastąpi jakaś zmiana pogody, nie nastąpią ulewne deszcze to ten proces napełniania może potrwać około półtora miesiąca. On sam jeszcze około miesiąca do końca maja będzie mógł prowadzić prace nad remediacją, pogłębieniem, oczyszczeniem dna zbiornika. Jeżeli jednak przyjdą ulewne deszcze to zbiornik może nawet w ciągu tygodnia się zapełnić. Wszystko zależy od pogody, ale jedno jest pewne: niezależnie od tego jak będzie, na wakacje Sielpia przywita wszystkich pełnym zbiornikiem, lustrem wody” – mówił nam dziś Krzysztof Obratański, burmistrz Końskich.

REKLAMA

Wykonawcę prac zapytaliśmy o to co będzie robił podczas letniej przerwy oraz o działania zaplanowane na jesień kiedy woda ze zbiornika ponownie zostanie spuszczona –„W połowie września zaczniemy spuszczać wodę i przystąpimy do dalszych robót ziemnych, czyli czyszczenia czyszczenia czaszy. W tej chwili mamy około 80 tysięcy metrów sześciennych ziemi wywiezionej z czaszy zbiornika. W sezonie letnim, poza sezonem robót będziemy robić rzeczy tutaj dookoła zbiornika, czyli zaczniemy przygotowywać ścieżki rowerowe, tereny pod dalszą inwestycję, materiały do wykonania pomostów i generalnie roboty przygotowawcze do wykonywania ciągów komunikacyjnych. Na jakim etapie to zostawiamy w tym momencie? To według mnie jest około 70% tych prac ziemnych.” – opowiada Janusz Kowalczyk, właściciel firmy CELIS.

Przypomnijmy, że całościowy koszt modernizacji Sielpi prawie 8 milionów złotych. Firma, która realizuje projekt ma czas na wykonanie wszystkich prac do końca czerwca 2020 roku.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *