REKLAMA

Siła kobiecości w Fałkowie. Dzień Kobiet z GLKS [zdjęcia]

W tym roku obchody Dnia Kobiet w Fałkowie odbyły się pod hasłem „Zdrowo i Sportowo”. Zgodnie z planowanym programem start odbył się na hali sportowej, w sobotę 16 marca o godz. 15.00. Tego popołudnia kobiety, które przybyły na miejsce odłożyły sobotnie domowe porządki i prace, aby dobrze się bawić we wspólnym gronie, aby celebrować kobiecość poprzez wszystko, co potrzebne współczesnym kobietom – aktywność fizyczną, zdrowie i świadomość profilaktyki, pielęgnację urody, ale również i to, co połączyło je w tym wydarzeniu – poczucie wspólnoty, solidarności, wzajemnego wsparcia.

REKLAMA

Jak głosi tytuł wydarzenia było dużo sportu, przeplatanego użytecznymi pogadankami o zdrowiu, diecie, profilaktyce i urodzie. To bardzo cenna wiedza i konieczność w kontekście współczesnego tempa życia, w jakim niewątpliwie funkcjonuje każda z pań, w pędzie codzienności i troski o rodzinę, dom, bliskich, niejednokrotnie zapominając o sobie i własnej wartości. Każda z kobiet jest inna, każda ma inną wiedzę, bagaż doświadczeń zawodowych i życiowych, ale najważniejsze, że tą wiedzą potrafią dzielić się nawzajem. Tak stało się i tym razem.

REKLAMA

Kiedy patrzysz codziennie w lustro widzisz kobietę zadbaną, mądrą, piękną, wartościową. Jeśli widzisz siebie taką i tak o sobie myślisz, cały świat będzie myślał tak o Tobie…” – takie przesłanie rozpoczęło pierwszy punkt programu – „Szaloną zumbę”. Słowa te skierowała do zgromadzonych kobiet Małgorzata Dziuba, zawodowa trenerka fitness z Włoszczowy, która już po raz trzeci poprowadziła ten energiczny rodzaj treningu w Fałkowie. Jak zawsze było bardzo żywiołowo. Od rozgrzewki w rytmach rock’n’roll, Małgosia przeprowadziła panie w skocznych i intensywnych ćwiczeniach przy muzyce lat 80-tych, poprzez dedykowane zumbie rytmy afrykańskie i latino, na elementach ludowych tańców narodowych kończąc.

Po tym nieco wyczerpującym treningu kobiety wzięły udział w pogadance pt. „Magia warzyw i owoców”, w której prowadząca dietetyk – Monika Bartos przekazała porcję informacji i ciekawostek na temat właściwości warzyw i owoców oraz ich dobroczynnego wpływu na zdrowie, wygląd i samopoczucie. 

Kolejnym miłym akcentem był punkt „Wyginam śmiało ciało”, który gościnnie poprowadziła pochodząca z Fałkowa Sylwia Nowakowska. Godzinny trening, który zaprezentowała Sylwia okazał się zgodny z zaplanowanym tytułem. Pierwsza część dostarczyła dużej dawki ruchu w energicznym, tanecznym stylu układów choreograficznych, znanych nam z regularnych ćwiczeń oraz takich, które ćwiczyłyśmy po raz pierwszy, w jakże dynamicznym wydaniu. Druga część to wyginanie ciał w intensywnym treningu wzmacniającym poszczególne partie sylwetki. Całość została zwieńczona łagodnym i wyciszającym rozciąganiem w rytm spokojnej muzyki. To zasłużony relaks po wykonanym zdwojonym wysiłku i chwila świadomości w poczuciu, że panie dały radę! 

Następnie w nieco poważniejszej oprawie sali lekcyjnej Marlena Bernacka-Pluta realizując kolejny punkt programu poprowadziła dla nas wykład pt. „Siła różowej wstążki”. Jako nauczyciel z zawodu, ale i koordynator wojewódzkiego programu profilaktyki antynowotworowej kobiet, Marlena przybliżyła  ideę kampanii „Różowa wstążka”. W przystępny sposób przedstawiła podstawowe kwestie związane z dwiema najczęstszymi chorobami onkologicznymi występującymi u kobiet – rakiem piersi i szyjki macicy. Niestety, jak mówią statystyki, choroby te nadal zbierają zbyt duże śmiertelne żniwo. Dzięki prezentacji zwiększyła się  wiedza Pań uczestniczących w tym sportowym Dniu Kobiet z zakresu podstawowych badań w profilaktyce – badań cytologicznych i mammograficznych. Każda kobieta otrzymała materiały informacyjne i instruktażowe dotyczące samobadania piersi oraz przydatne dane teleadresowe, gdzie można wykonać badania. Prelekcja Marleny przede wszystkim zachęciła  do świadomego wzięcia odpowiedzialności za własne zdrowie i życie, a przecież nic nie jest od nich cenniejsze.

Końcowym punktem wydarzenia była krótka lekcja na temat urody – pięciu niezbędnych kroków pielęgnacji twarzy, którą poprowadziła Magda Motyka, przedstawicielka znanej marki kosmetycznej. Była to dla wszystkich ciekawa pogadanka, która zweryfikowała  nawyki w tej kwestii. 

Cieszy fakt, iż w wydarzeniu wzięły udział kobiety niemalże z każdej miejscowości gminy. Jak co roku, końcowym elementem imprezy było spotkanie przy wspólnym posiłku w lokalnej restauracji. Tradycyjnie nie zabrakło upominków – pakietów kosmetycznych i sportowych gadżetów. Miłym akcentem była również zapowiedź, że dzięki uzyskanemu finansowaniu w drodze konkursu Ministerstwa Sportu i Turystyki, będzie możliwe wydłużenie okresu  regularnych treningów na dwa kolejne wiosenne miesiące i poszerzenie ich o kolejne formy aktywności sportowej i rekreacyjnej.

Klub GLKS Fałków serdecznie zaprasza wszystkie entuzjastycznie nastawione do życia kobiety do przyłączenia się do zajęć. Wielkie brawa i uznanie należą się dla głównodowodzącej, inicjatorce wydarzenia oraz wielkiej entuzjastce sportowej działalności – Eli Szymczyk, bez której realizacja tej i wielu innych inicjatyw nie byłaby możliwa.

Autor: Agnieszka Zenka-Zganiacz

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *