REKLAMA

Słoneczny Patrol działa w Rudzie Malenieckiej

Dziesięciu uczniów z 2 klasy Publicznego Gimnazjum w Rudzie Malenieckiej bierze udział w 3 edycji ogólnopolskiego konkursu prowadzonego przez Bank Ochrony Środowiska – „Postaw na słońce”.

REKLAMA

Projekt ma na celu upowszechnienie wśród młodych ludzi wiedzy na temat korzyści środowiskowych i ekonomicznych płynących z wykorzystywania odnawialnych źródeł energii, w szczególności ogniw fotowoltaicznych. Kolejnym ważnym punktem w programie jest przedstawienie praktycznych możliwości zastosowania ogniw fotowoltaicznych w domach jednorodzinnych i promowanie tych zastosowań wśród lokalnej społeczności.

Liderem grupy w gimnazjum w Rudzie Malenieckiej jest Dominika Pękala, pozostali członkowie grupy to: Dominika Biniek, Gabriela Pękala, Aleksandra Zawisza, Żaneta Słowik, Anna Czechowska, Jakub Janikiewicz, Dawid Łuczyński, Dawid Tymowski oraz Maciej Smołuch. Uczniowie utworzyli zespół Słoneczny Patrol. Opiekunkami zespołu są dwie nauczycielki: Wioletta Flejterska oraz Dorota Zygmunt.

REKLAMA

Słoneczny Patrol z Rudy Malenieckiej

Konkurs, w którym biorą udział gimnazjaliści, składa się z dwóch etapów: I – Energia słońca dla domu i II – Zarabiaj na słońcu. Po pierwszym etapie Słoneczny Patrol zajmuje piąte miejsce wśród ponad 100 zgłoszonych zespołów.
„Uczniowie zdobyli wiedzę na temat wytwarzania energii elektrycznej, w tym źródeł energii odnawialnej ze szczególnym uwzględnieniem tej pochodzącej z ogniw fotowoltaicznych. Obliczyli zapotrzebowanie energetyczne 6 jednorodzinnych budynków mieszkalnych według aplikacji przygotowanej przez Organizatora oraz wynikających z tych wartości wysokości emisji CO2. Następnie do wartości zużycia energii elektrycznej dobrali system ogniw fotowoltaicznych. Na koniec zapoznali mieszkańców wybranych budynków z kalkulacjami środowiskowymi i rachunkiem ekonomicznym w odniesieniu do planowanej modernizacji” – poinformowała nauczycielka i opiekunka grupy Wioletta Flejterska.

Przed uczestnikami jeszcze II etap konkursu, w tym zorganizowanie dla społeczności lokalnej konferencji promującej energię odnawialną. Spotkanie odbędzie się 25 maja w gimnazjum w Rudzie Malenieckiej. Wójt Leszek Kuca objął  to wydarzenie patronatem honorowym.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *