REKLAMA

Słupia Konecka już bez nawiasów! [wideo]

Słupia Konecka – tak możemy już pisać. Dotychczas oficjalnie funkcjonowała nazwa z nawiasami – Słupia (Konecka). Pod koniec lipca rozporządzeniem Rady Ministrów te nawiasy usunięto. 

REKLAMA

„Od pierwszego stycznia nawiasy zostaną usunięte i będziemy się nazywać gmina Słupia Konecka, z tymże nawiasów już nie będziemy używać. Ułatwi to w jakiś sposób zapisy w systemach informatycznych i myślę, że to wyjaśni już ostatecznie sprawę nazw tych gmin w naszym województwie, gmin Słupia.” – opowiada wójt Słupi Koneckiej Robert Wielgopolan.

Zanim nazwę zmieniono musiały odbyć się konsultacje społeczne. Wszyscy przybyli, choć byli to niezbyt liczni mieszkańcy gminy, wyrazili wolę zmiany. Potem pozytywną opinię w tej sprawie wydała wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek. Natomiast dokładnie 26 lipca pod projektem rozporządzenia, w którym znalazła się kwestia nawiasów podpis złożyła premier Beata Szydło. O tym skąd  ogóle pomysł na zmianę nazwy opowiedział nam wójt Robert Wielgopolan. –„Podczas opracowywania herbu gminy okazało się, że taki nawias w nazwie gminy nie powinien istnieć. W związku z tym podjęliśmy w ubiegłym roku takie działania. Podjęliśmy uchwałę Rady Gminy by to zmienić, były konsultacje społeczne. Trwało to ponad rok.” – opowiada wójt Wielgopolan.

REKLAMA

Dla samych mieszkańców zmiana nazwy gminy nie oznacza żadnych przymusów ani zobowiązań. Zmienią się natomiast rzeczy typowo administracyjne np. pieczątki w urzędach. Gmina Słupia (Konecka) oficjalnie nawiasów pozbędzie się dokładnie 1 stycznia 2018 roku.

REKLAMA