REKLAMA

Spotkanie z historią w Stąporkowie [zdjęcia]

W piątek odbyło się VI Kulturalne Spotkanie z Historią w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Stąporkowie. Podczas wydarzenia zaprezentowano nieznane zdjęcia z okresu II wojny światowej oraz film „Wilk”. 

REKLAMA

Od lewej: Hubert Krawczyński, burmistrz Dorota Łukomska, Patryk Krawczyński, dyrektor MGOKiS Katarzyna Sorn i Wiktor Gałkiewicz

W pierwszej części spotkania odbyła się projekcja filmu „Wilk” w reżyserii Dionizego Krawczyńskiego. Obraz filmowy opowiada o Zbigniewie Kruszelnickim ps. „Wilk”, dowódcy zgrupowania AK walczącego w okresie okupacji hitlerowskiej. Zasłynął z akcji w Czerwonej Górze 31 maja 1944 roku, gdzie razem z 26 ludźmi z oddziału przechwycił kilkanaście sztuk broni długiej i krótkiej, aparat fotograficzny oraz listę 224 osób przeznaczonych do aresztowania. W wyniku akcji zastrzelono 2 wyższych oficerów Gestapo z Radomia. Zdjęcia do „Wilka” kręcono w Kielcach, Oblęgorku, Tokarni, Ludyni koło Włoszczowy, Łopusznie czy Sielpi.

REKLAMA

W projekcji „Wilka” uczestniczyli odtwórca głównej roli Patryk Krawczyński, a także Hubert Krawczyński (odtwórca Jagiellończyka) i Wiktor Gałkiewicz (odtwórca Cieśli). –„Chcemy gorąco podziękować wszystkim, którzy już obejrzeli „Wilka”. W sumie na pokazach jak i w internecie liczba odbiorców, to już ponad 200 tysięcy. Pomysłodawcą, reżyserem i scenarzystą jest Dionizy Krawczyński” – opowiadał Patryk Krawczyński, syn reżysera. Obecna na spotkaniu burmistrz Stąporkowa Dorota Łukomska podziękowała artystom za ich pasję i zaangażowanie w projekt.

Po zakończeniu tej części wydarzenia zaprezentowano niepublikowane dotąd zdjęcia archiwalne z okresu II wojny światowej, które udostępnił m.in. Jakub Dajczer z Czarnieckiej Góry.  Część z tych fotografii prezentowano w dużych formatach na wystawie w dużym holu.

Zdjęcia (MGOKiS Stąporków):

REKLAMA
REKLAMA