REKLAMA

Stachursky, BASTA i… Kugiel już w niedzielę w Radoszycach! [wideo, zdjęcia]

Radoszyczanie Dzieciom to coroczne wielkie święto. To jedyny festyn w powiecie koneckim, który łączy doskonałą zabawę i cele charytatywne. Tym razem główną gwiazdą Dnia Radoszyc będzie Stachursky!

REKLAMA

Atrakcje w niedzielę rozpoczną się już o godzinie 14.00 i trwać będą do późnych godzin nocnych. O festynie „Radoszyczanie Dzieciom” opowiedział nam wójt gminy Michał Pękala:

tkn24.pl: Na rynku w Radoszycach jesteśmy dziś po to by zakomunikować ważną i radosną dla wszystkich informację. Nadchodzi Wasze doroczne święto.
Michał Pękala: Dzień dobry Państwu. Jesteśmy tu by Państwu zakomunikować i zaprosić na kolejną edycję „Radoszyczanie Dzieciom”. Przypomnę, że od 2001 roku ten festyn u nas jest i jest to festyn, który pokazuje, że nie tylko umiemy się bawić, ale i umiemy pomagać. W tym roku razem z organizatorami mamy liczną grupę wolontariuszy, za mną tylko cząstka tych osób, a będzie aż 150 osób z urzędu, jednostek, ze straży, ze Stowarzyszenia Radosze. Oni będą pomagać w ramach wolontariatu i bardzo im za to dziękuję. Tak jak mówiłem festyn jest charytatywny. 
tkn24.pl: Zanim opowiemy o tym, co będzie się działo w niedzielę przypomnijmy ubiegłoroczną edycję. Ile wtedy pieniążków udało się zebrać na potrzebujące dzieciaki?
M. Pękala: W tamtym roku zebraliśmy ponad dwadzieścia tysięcy. Mam nadzieję, że tym razem pobijemy rekord i będziemy mogli jeszcze bardziej pomóc naszym mieszkańcom, naszym potrzebującym dzieciom.

REKLAMA

Młodzieżowa Rada Gminy Radoszyce mocno włączyła się we współorganizację wydarzenia.

tkn24.pl: Jeżeli moglibyśmy powiedzieć o tym co w niedzielę, co podczas głównego dnia święta to bardzo proszę.
M. Pękala: Przede wszystkim bardzo aktywnie włączyła się Młodzieżowa Rada, która ma świetny pomysł i ma prezentować historię Radoszyc – zdjęcia, opowieści. Młodzieżowa Rada jest w tym roku współorganizatorem festynu. Rozpoczynamy o godzinie 14.00 i wtedy będziemy mieli wszystkich uczniów Szkół Podstawowych i Gimnazjalnych i każda będzie się reprezentowała, będzie pokaz talentów młodzieżowych. Następnie po 15.30, po oficjalnym rozpoczęciu będziemy mieli pierwszy raz w historii pokaz strongmanów. Każdy może się dołączyć i z nimi zmierzyć. Będą stoiska kulinarne prezentujące różne smaki z naszego regionu. Będzie kugiel radoszycki, na który samych ziemniaków będzie obrane ponad 500 kilogramów, czyli pół tony ziemniaków. Dlatego taka duża grupa pomagających i wolontariuszy by to wszystko zorganizować właściwie i by Państwa nie zawieźć. Jeśli chodzi o muzykę to w tym roku mamy dwie gwiazdy: jedna disco-polo – to zespół BASTA, a następnie gwiazda wieczoru, czyli Stachursky. 

Radoszyczanie Dzieciom to w tym roku impreza dwudniowa. Już w sobotę odbędzie się bowiem I Radoszycka Szprycha. To rajd rowerowy po najciekawszych miejscach gminy. Jego uczestnicy otrzymają pamiątkowe koszulki, organizatorzy zapewniają też posiłek. –„Jest to rajd rowerowy po miejscach pamięci narodowej. Trasa przebiega po znanych okolicach. Znanych oczywiście mieszkańcom Radoszyc, ale mam nadzieję, że Ci którzy przyjadą do nas będą z wielką ochotą oglądać ziemię radoszycką.” – opowiada Marian Tadeusz Jankowski, przewodniczący Rady Gminy w Radoszycach i organizator rajdu.

Podczas Rajdu każdy otrzyma pamiątkową koszulkę.

Rajd rozpoczyna się między 8.00, a 11.00 na stadionie przy ulicy Krakowskiej w Radoszycach. Wtedy też odbywać się będą zapisy. Trasa wiedzie przez Zychy, Lipę, Cisy, ponownie Lipę, Biały Ług i Grodzisko, by zakończyć się ponownie w Radoszycach. W Grodzisku wszyscy zjedzą wspólny posiłek i zrobią sobie pamiątkowe zdjęcie. Kolejnego dnia podczas festynu rozlosowane zostaną nagrody dla uczestników I Radoszyckiej Szprychy. –„Moją inicjatywę wspomógł świetny kiedyś kolarz Janusz Pożak, który organizuje wspaniałą imprezę. W tym roku było to 15 tysięcy uczestników. Ofiarował nam również koszulki ze swojego święta roweru w Lubartowie. Chciałbym poinformować także, że w Radoszycach powstało Gminne Towarzystwo Cyklistów z taką ciekawą nazwą RANAR, która bierze się od słów Radoszyce Na Rowery. W tym roku już członkowie naszego koła cyklistów będą jechać w swoich specjalnie na tę okazję wykonanych koszulkach.”  – opowiada przewodniczący Jankowski.

Nie tylko rajd rowerowy jest nowością festynu „Radoszyczanie Dzieciom”. Coś innowacyjnego zaprezentować będzie się starała też Młodzieżowa Rada Gminy, która jest oficjalnym współorganizatorem wydarzenia, a ostatnio dostała nawet klucz do miejscowości, tak by w pełni czuć się jej gospodarzem.  –„Stwierdziliśmy, że fajnie by było coś zrobić i udzielić się na tym festynie. Będziemy robić wystawę starych, archiwalnych zdjęć Radoszyc i na nią serdecznie zapraszamy do jednej z altanek na stadionie.” – mówi Hubert Zaleśny, wiceprzewodniczący Młodzieżowej Rady Gminy.

Reasumując: W ramach święta gminy Radoszyce zapraszamy Państwa w sobotę między 8.00 a 11.00 na rajd rowerowy, który rozpocznie się przy stadionie na ulicy Krakowskiej, natomiast już w niedzielę będzie miał miejsce sam festyn. O godzinie 16.00 rozpoczną się pokazy strongmanów, około 17.45 wystąpi znany z programu Idol Zbyszek Grabowski, o 18.00 koncert da zespół BASTA, a o 20.30 zobaczymy gwiazdę wieczoru, czyli Stachursky Dance Projekt. Po koncercie będzie czas na dyskotekę pod chmurką.

„Serdecznie zapraszamy, szanowni Państwo: 30 lipca start o godzinie 14.00, a wszystkich aktywnych zapraszamy na Rajd Rowerowy, który odbędzie się dzień wcześniej.”  – zaprasza wójt Radoszyc Michał Pękala.

Zdjęcia:

REKLAMA