REKLAMA

Stary Ogólniak i Ekonomik najpopularniejsze wśród gimnazjalistów!

Zakończył się pierwszy etap rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych w powiecie koneckim. Największym zainteresowaniem tym razem cieszyło się I Liceum Ogólnokształcące. 

REKLAMA

Podkreślmy – poniższe dane są bardzo wstępne i opracowane głównie na podstawie oryginałów dostarczonych świadectw. Za nami dopiero wstępna rekrutacja i wiele może się zmienić.

„Na ten moment trudno mówić o zamknięciu naboru, bo uczniowie wciąż mogą dokonywać różnych zmian. Statystycznie możemy natomiast porównać ilość oryginałów świadectw, które wpłynęły do danych szkół.” – tłumaczył nam Krzysztof Stachera, naczelnik oświaty w Starostwie Powiatowym.

REKLAMA

Złożenie oryginału świadectw to nic innego jak dokonanie przez ucznia pierwszego wyboru. Absolwenci gimnazjów mogli bowiem kopie składać w wielu szkołach, ale zalecało im się by oryginał zanieśli do docelowej placówki. Na tym polu tym razem najlepiej wypadły: I Liceum Ogólnokształcące i Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Końskich.

Do I LO wpłynęło 141 świadectw przy 120 miejscach w oddziałach*. To znakomity wynik, o wiele lepszy niż przed rokiem. Nabór w tej szkole jest już zamknięty. Organ prowadzący jakim jest Powiat Konecki założył, że w tej szkole powstaną cztery oddziały. Statystyki rekrutacji pokazują jednak, że być może dobrym pomysłem byłoby otworzenie w „Starym” także piątej klasy pierwszej.

W „Starym Ogólniaku” w tym roku rekrutacja wypadła najlepiej!

Brak pełnego naboru w tym roku zanotowało II Liceum Ogólnokształcące. Do szkoły przy ulicy Sportowej dotarło 126 oryginałów świadectw, a placówka ma przygotowane 140 miejsc dla nowych uczniów w pięciu oddziałach. Tam wciąż można składać swoje „papiery”.

Znakomitą rekrutację ma za sobą popularny „Ekonomik”. Do tej szkoły wpłynęło aż 27 oryginałów świadectw więcej niż jest w niej miejsc. Dokładnie 117 uczniów wybrało ZSP nr 3 przy 90 miejscach w oddziałach. Tutaj także nabór jest już zakończony.

Nieco gorzej wyglądają statystyki popularnego „Mechanika”. Jednak i tu jest blisko do zakończenia naboru. Szkołę jako swój pierwszy wybór wskazało 101 uczniów przy 112 miejscach w oddziałach. Nabór zatem wciąż trwa.

W Zespole Szkół w Stąporkowie uczniowie złożyli 48 oryginałów świadectw, a liczba miejsc w tej placówce to 56. Cały czas jest więc szansa na to by do tej placówki się zapisać. Podobnie jest z „Kanadą”. Oryginały świadectw do koneckiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 dostarczyło 48 uczniów, natomiast szkoła dysponuje 84 miejscami. Dla ZSP nr 2 to i tak nieco lepsza rekrutacja niż przed rokiem, kiedy to tę szkołę wybrało 43 uczniów.

Łącznie do szkół ponadgimnazjalnych w powiecie koneckim wpłynęło 581 oryginałów świadectw na minimalną liczbę 580 miejsc w placówkach. Natomiast jeżeli ktoś z zewnątrz chciałby to wciąż może starać się o przyjęcie do naszych szkół, ponieważ maksymalna liczba miejsc w oddziałach wynosi 620. –„Podkreślmy, że to są liczby początkowe, a z mojego wieloletniego doświadczenia w oświacie wiem, że wiele się jeszcze zmieni. Praktycznie przez całe wakacje trwać będą migracje pomiędzy szkołami i takiego realnego podsumowania rekrutacji będzie można dokonać tak naprawdę dopiero pod koniec sierpnia.” – mówi naczelnik Stachera.

Warto zauważyć, że da się odczuć niż demograficzny. Przed rokiem o miejsca w szkołach ponadgimnazjalnych naszego powiatu ubiegało się około 25 uczniów więcej. Do wtorku 11 lipca włącznie uczniowie mogą jeszcze dokonać korekty i przenieść swoje papiery do innej placówki. Dopiero wtedy będzie można mówić o bardziej potwierdzonych danych.

*Każdorazowo wskazujemy minimalną możliwą liczbę miejsc – ona w każdej ze szkół może ostatecznie ulec zwiększeniu.

REKLAMA