REKLAMA

Sto lat niepodległości na kartach szkolnej kroniki [zdjęcia]

W środę (28 listopada) w Szkole Podstawowej w Dziebałtowie odbyła się uroczystość jubileuszowa połączona z obchodami 100- lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

REKLAMA

W wydarzeniu wzięła udział cała społeczność szkolna, przedstawiciele sołectw z wiosek znajdujących się w obwodzie szkoły oraz emerytowani nauczyciele. Na spotkanie przybyli przedstawiciele władz gminy: wiceburmistrz Końskich Krzysztof Jasiński, Krystyna Milczarek,naczelnik Wydziału Edukacji, Lidia Wiśniewska, radna UMiG Końskie, ksiądz kanonik Wiesław Szymkiewicz oraz reprezentant policji aspirant sztabowy Stanisław Patrzykąt.

REKLAMA

Całe przedsięwzięcie zostało oparte na prezentacji multimedialnej zawierającej wspomnienia z kronik szkolnych w kontekście wydarzeń społecznych i politycznych od roku 1918. Uczniowie poznali funkcjonowanie szkoły na przestrzeni wielu lat, a starsi , jak mówili po akademii, ze łzą w oku przypomnieli sobie czasy młodości.

„Do ciekawostek, wymienianych podczas prezentacji, należały „Kartoflanki”, czyli ferie kartoflane, obchody imienin prezydenta Ignacego Mościckiego, rocznica zaślubin Polski z morzem, przerwy w nauce spowodowane ponad 30 stopniowymi mrozami, wzmożoną zachorowalnością na dur brzuszny oraz okupacją niemiecką. Z zainteresowaniem publiczność śledziła fotografie wykonane przed „starą” i „nową” szkołą, podczas ślubowania, zabawy noworocznej czy wycieczek. Na slajdach pojawiły się twarze byłych dyrektorów z gronem pedagogicznym- zbieg okoliczności spowodował, że obaj dyrektorzy Julian i Mirosław nosili nazwisko Domagała”– mówi dyrektor SP w Dziebałtowie Beata Zbróg.

Wypowiedzi prowadzącej  Iwony Kasielskiej przeplatane były utworami wokalnymi związanymi z historią naszej ojczyzny. Goście mogli usłyszeć „Urodziłem się w Polsce”, „Rotę”, „Mury”, „Ale to już było”, „Armia Krajowa” oraz wzruszająca piosenka o niepodległości zaśpiewana przez uczennice klasy I A: Gabrysię Ramuś i Amelię Świercz. Nad oprawą muzyczną czuwała Justyna Wierzbicka- Okła, a scenografię przygotowała Ilona Morawska i Wojciech Domagała.

Po części artystycznej dyrektor Beata Zbróg zaprosiła zebranych do obejrzenia kronik i skosztowania słodkich ciast przygotowanych przez Radę Rodziców. Na koniec sfotografowano uczniów i nauczycieli, by za sto lat można było powrócić do tej miłej chwili.

Zdjęcia (archiwum szkoły):

REKLAMA


Dodaj komentarz