REKLAMA

Strażackie święto z nagrodami i poświęceniem nowego wozu [wideo, zdjęcia]

W piątek w Końskich na dziedzińcu PSP w samo południe odbyły się uroczystości związane ze Świętem Strażaka i 25-leciem Państwowej Straży Pożarnej w Polsce.

REKLAMA

Uroczysta zbiórka rozpoczęła się minutą ciszy na cześć strażaków z Białegostoku, którzy tragicznie zmarli podczas akcji gaszenia hurtowni sztucznych kwiatów. Następnie głos zabrał komendant powiatowy Grzegorz Zieliński. – „Dzisiejsza uroczystość z dwóch powodów ma wyjątkowy i szczególny dla nas strażaków charakter. Związana jest z 4 maja, datą szczególną dla środowiska pożarniczego. Należy również podkreślić, że obchody święta strażaka to także jubileusz, mija bowiem 25 lat od powołania Państwowej Straży Pożarnej. Formacji utworzonej dla zachowania odpowiedniego standardu bezpieczeństwa. To profesjonalna służba ratownicza, odpowiednio wyposażona zarówno w kadrę ludzi, jak i niezbędny sprzęt na miarę obecnych czasów.” – mówił we wstępie komendant.

W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władzy gminnej oraz powiatowej – byli wójtowie i burmistrzowie lub ich zastępcy ze wszystkich gmin, a powiat reprezentował wicestarosta konecki Andrzej Marek Lenart. –„O wysiłku, który strażacy wkładają na co dzień w swoją służbę świadczą cyfry i wskaźniki. Nie będę ich przytaczał, ale to co dziś mówił w swoim wystąpieniu komendant przytaczając dwie tragiczne ofiary z Białegostoku pokazuje największy wymiar tego poświęcenia i to samo mówi za siebie i nie trzeba się na ten temat specjalnie rozwodzić. Jest czas służby codziennej, jest czas świętowania i z tej okazji w imieniu swoim i starosty Bogdana Sobonia, Rady Powiatu i Zarządu chciałem wszystkim Państwu złożyć najlepsze życzenia przyłączając się do tego co naczelnik mówił. Tylu powrotów, ilu wyjazdów.” – życzył wszystkim wicestarosta konecki.

REKLAMA

Natomiast w imieniu komendanta wojewódzkiego Straży Pożarnej przemawiał Paweł Ksel – Naczelnik Wydziału Operacyjnego w Komendzie Wojewódzkiej. –„25 lat temu Państwowa Straż Pożarna była tylko i wyłącznie rozpoznawana przez pryzmat gaszonych pożarów. Dziś PSP nabiera całkowicie innego wymiaru. Jesteśmy w innym miejscu pod względem zaawansowania technologicznego oraz dziedzin ratowniczych jakie realizujemy. Dziś co by się nie działo na terenie powiatu koneckiego jako pierwsza do działań wzywana jest Państwowa Straż Pożarna, Ochotnicze Straże Pożarne, a więc system KSRG.” – mówił o roli straży pożarnej naczelnik Ksel.

W trakcie spotkania poświęcenia wozu bojowego, który od kilku miesięcy służy strażakom z Końskich dokonał kapelan koneckich druhów ks. Zenon Kicior. Najważniejszym momentem zbiórki było jednak wręczenie odznaczeń dla osób zasłużonych, strażaków-emerytów oraz awansów zawodowych dla strażaków wciąż pracujących. Poniżej znajdziecie listę osób wyróżnionych:

Złoty Medal „Za Zasługi Dla Pożarnictwa” otrzymał insp. Waldemar Cisowski.
Srebrne Medale „Za Zasługi Dla Pożarnictwa” otrzymali: Krzysztof Stachera, Władysław Król, Rafał Ciszek, ogniomistrz Stanisław Stołka, ogniomistrz Grzegorz Jaskulski.
Brązowe Medale „Za Zasługi Dla Pożarnictwa” otrzymali: Beata Jakubowska, Ewelina Jaskólska, Edyta Drążkiewicz, Wioletta Ziółkowska, Maciej Chłopek, Adrian Pietrasik.

Awans na stopień Aspiranta Sztabowego otrzymali: Piotr Sadko, Michał Bukowski.
Awans na stopień starszego aspiranta otrzymali: Tomasz Skowron, Przemysław Gad.
Stopień ogniomistrza został przyznany dla: Piotra Tobery, Mariusza Adacha.
Stopień starszego sekcyjnego przyznano: Pawłowi Bobińskiemu, Mateuszowi Smyka
Stopień sekcyjnego otrzymali: Artur Baliński, Paweł Bogusz, Hubert Ryk.

Zarząd Główny Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa postanowił uhonorować odznaką: Tadeusza Czecha, Wojciecha Gruszczyńskiego, Aleksandra Pietrowskiego i Tadeusza Podkrólewicza.

W imieniu wszystkich wyróżnionych dziękował aspirant sztabowy Michał Bukowski. –„Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do dzisiejszych wyróżnień, a przede wszystkim naszym przełożonym, którzy pozytywnie ocenili naszą codzienną służbę i zaangażowanie. Wykonywanie zawodu strażaka daje możliwość pomagania innymi ludziom. Ta praca daję nam satysfakcję, która sama w sobie stanowi dużą nagrodę. Te wyróżnienia będą dla nas bodźcem do dalszej ofiarnej służby na rzecz społeczeństwa i ochrony przeciwpożarowej.” – dziękował nagrodzony strażak.

Na zakończenie wszyscy uczestniczący w Dniu Strażaka w Końskich mogli posilić się przygotowanym na tę okazję bigosem.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *