REKLAMA

Relacja wideo: Dzień Strażaka w Końskich

W niedzielę władze gminy Końskie zorganizowały uroczystości związane z „Dniem Strażaka”. Nie obyło się bez wielu odznaczeń i ciepłych słów. 

REKLAMA

Tuż przed godziną 9.00 przedstawiciele jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Końskie zebrali się pod Domem Kultury, następnie w uroczystym pochodzie przemaszerowali do Kolegiaty św. Mikołaja gdzie odbyła się msza święta w ich intencji. Potem na oficjalną część wydarzenia wszyscy wrócili ponownie pod Dom Kultury. Tam głos zabrał burmistrz Końskich Krzysztof Obratański. –„4 maja obchodzimy w Polsce Dzień Strażaka. To dzień, który ma swojego patrona – św. Floriana. To w ten dzień zbieramy by się uhonorować i odnowić ideę i jej zmaterializowanych twórców – druhów strażaków i druhny strażacki. Ten rok jest szczególny, ponieważ przypada na setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli. […] Dzisiaj w dzień po święcie naszego patrona, korzystając ze święta niedzielnego my postanowiliśmy poświętować i przypomnieć, że idea strażactwa się materializuje nie tylko w postaci sprzętu, ale i w postaci ludzi, którzy są gotowi nieść pomoc tam gdzie taka potrzeba wystąpi. Dzisiaj pełnienie służby wymaga wielu umiejętności i specjalistycznej wiedzy w związku z rozwojem technik strażackich oraz zwiększeniem ilości zagrożeń, których nasi przodkowie nie byli świadkami, ani uczestnikami. Wszystkich dzisiaj łączy nas troska o zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom.” – mówił do zgromadzonych burmistrz Obratański, który jest jednocześnie Prezesem Gminnego Zarządu Ochotniczych Straży Pożarnych.

Całe wydarzenie poprowadził druh Tadeusz Nowakowski. W święcie udział wzięli też wiceprezesi Zarządu Gminnego OSP: Jerzy Rąbalski i Krzysztof Jasiński, wiceprezes wojewódzkiego zarządu Ireneusz Żak, wicestarosta konecki Andrzej Lenart, wiceburmistrz Końskich Marcin Zieliński oraz wicewojewoda świętokrzyski Andrzej Bętkowski.

REKLAMA

Podczas licznych przemów przypomniano historię pożarnictwa na terenie gminy Końskie. Najstarszą jednostką jest u nas OSP Końskie, która powstała w 1900 roku. Obecnie na terenie gminy istnieje 12 jednostek OSP, wszystkie typu „S”, dwie z nich – Dziebałtów i Modliszewice – włączone są do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Liczba członków OSP wynosi 466 osób, a w tym są 42 kobiety. Gmina posiada 4 Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze. W 2018 roku gmina Końskie dofinansuje jednostki OSP kwotą 1 miliona 219 tysięcy złotych – w planach jest między innymi budowa strażnicy dla OSP Modliszewice, czyli dla jednostki, która według statystyk najczęściej wyjeżdża do akcji.

Podczas obchodów „Dnia Strażaka” nie mogło też zabraknąć wyróżnień dla druhów z poszczególnych jednostek. I tak:

Złoty Znak Związku otrzymał:  Andrzej Nowak – OSP Dziebałtów

MEDALE ZA ZASŁUGI DLA POŻARNICTWA:

ZŁOTY
1. Wiśniewski Mariusz – OSP Nieświń
2. Krupa Tadeusz – OSP Proćwin
3. Górski Grzegorz – OSP Sworzyce
SREBRNY
1. Duda Jan – OSP Kazanów
2. Karbownik Krzysztof – OSP Proćwin
3. Stępień Jerzy – OSP Proćwin
4. Moczarski Sławomir – OSP Wąsosz
BRĄZOWY
1. Bogucki Tomasz – OSP Bedlno
2. Maj Piotr – OSP Bedlno
3. Kucharski Tomasz – OSP Kazanów
4. Słowiński Patryk – OSP Końskie
5. Dąbrowski Henryk – OSP Sworzyce
6. Musiał Stanisław – OSP Sworzyce
7. Słowiński Przemysław – OSP Sworzyce
8. Lachowski Piotr – OSP Wąsosz
9. Kania Waldemar – Zespół Placówek Oświatowych w Stadnickiej Woli
10. Młodawski Rafał – Zespół Placówek Oświatowych w Rogowie

ODZNAKI WZOROWY STRAŻAK
1. Kaczmarczyk Zbigniew – OSP Bedlno
2. Dworak Krystian – OSP Dziebałtów
3. Bednarz Sebastian – OSP Kazanów
4. Jaskólski Mateusz – OSP Kazanów
5. Kosmal Karol – OSP Kazanów
6. Gruszczyński Marek – OSP Końskie
7. Krakowiak Grzegorz – OSP Końskie
8. Młynarczyk Patryk – OSP Wąsosz

SREBRNA ODZNAKA ,,MŁODZIEŻOWA DRUŻYNA POŻARNICZA”
1. Knez Magdalena
2. Gula Piotr
3. Lengier Niko

BRĄZOWA ODZNAKA ,,MŁODZIEŻOWA DRUŻYNA POŻARNICZA”
1. Ziółkowski Łukasz
2. Stasiński Kacper
3. Smołuch Patryk
4. Mokwińska Zuzanna
5. Kołodziejczyk Oskar
6. Knez Kacper
7. Jakubowski Kacper
8. Gadomski Bartek

Po zakończeniu części oficjalnej strażackiego święta przybyli goście mogli między innymi obejrzeć wystawę starych sprzętów i dokumentów związanych z pożarnictwem przygotowaną przez OSP Końskie i OSP Wąsosz, zjeść wspólny ciepły posiłek i wziąć udział w małym strażackim festynie.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *