REKLAMA

Stulecie Ochotniczej Straży Pożarnej z Odrowąża [Fotorelacja]

To już sto lat jak w Odrowążu w gminie Stąporków istnieje Ochotnicza Straż Pożarna. W niedzielę na nowym placu przed kościołem zorganizowano z tej okazji uroczyste obchody, a także festyn połączony z odpustem w miejscowej parafii św. Jacka i św. Katarzyny. 

REKLAMA

Relacja wideo już wkrótce. 

REKLAMA

Pomysł utworzenia Ochotniczej Straży Pożarnej w Odrowążu narodził się wiosną 1917 roku, gdy ogień strawił zabudowania domowe. Wtedy to ówczesny sekretarz gminy razem z kilkoma zwolennikami pożarnictwa i księdzem proboszczem rozpoczęli działania zmierzające do utworzenia jednostki pożarniczej w tej miejscowości. Podczas niedzielnych uroczystości krótką historię jednostki przedstawiła druhna Klaudia Kołodziej. 

Święto w Odrowążu rozpoczęło się o godzinie 12:00 od mszy świętej, którą odprawił miejscowy proboszcz ks. Zbigniew Bieńkowski. Msza była wyjątkowa, bo oprócz święta jednostki OSP w niedzielę odbywał się tradycyjny odpust.

Następnie miała miejsce uroczysta defilada jednostek straży pożarnej zaprzyjaźnionych z tą z Odrowąża. Na czele pochodu szły zaś mażoretki i orkiestra dęta z OSP Mykanów w powiecie częstochowskim. Po godzinie 13:00 rozpoczęła się oficjalna uroczystość strażacka. Oprócz mieszkańców, druhów z OSP Odrowąż i innych jednostek OSP z całej gminy Stąporków na to wydarzenie przybyli także zaproszeni goście: poseł Marzena Okła-Drewnowicz, senator Jacek Włosowicz, wicewojewoda świętokrzyski Andrzej Bętkowski, sekretarz Solidarnej Polski Mariusz Gosek, burmistrz gminy Stąporków Dorota Łukomska, przewodniczący Rady Miejskiej Jacek Kołodziej, radny powiatowy Marian Domagała oraz wielu radnych gminnych. Obecny był także reprezentant Państwowej Staży Pożarnej z Końskich – zastępca komendanta Ryszard Stańczak.

We wstępie usłyszeliśmy hym Polski Mazurka Dąbrowskiego, a na maszt wciągnięto państwową flagę. Całą uroczystość poprowadził druh Adam Zieliński. Na początku kilka słów do przybyłych powiedział Piotr Jedynak, prezes OSP Odrowąż. –„W pięknych okolicznościach przyrody, pośród tych malowniczych pól i łąk. Na tym wzgórzy gdzie teraz stoimy i skąd rozpościerają się widoki na naszą małą ojczyznę wrażliwi na cudzą krzywdę mieszkańcy Odrowąża zebrali się i założyli straż ogniową. Działo się to w 1918 roku. Kiedy ktoś zapyta czy są jeszcze świadkowie tamtych zdarzeń śmiało możemy odpowiedzieć, że są. Mogą o tym zaświadczyć stojące obok nas drzewa, mury kościoła pod wezwaniem św. Jacka i Katarzyny, a także my którzy kontynuujemy tę działalność naszych ojców założycieli. My mamy moralny i historyczny obowiązek zdać przed nimi raport” – mówił Piotr Jedynak, prezes OSP Odrowąż.

Głównym punktem obchodów było uroczyste przekazanie samochodu bojowego, średniego wozu strażackiego MAN, który został zakupiony w połowie ze środków gminnych, a w połowie z pieniędzy pozyskanych z Komendy Głównej Straży Pożarnej i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Całkowity koszt wozu to 820 tysięcy złotych. Akt przekazania samochodu prezesowi Piotrowi Jedynakowi wręczyli: wicekomendant PSP Końskie Ryszard Stańczak, burmistrz Dorota Łukomska oraz senator Jacek Włosowicz. Następnie auto symbolicznie ochrzciła jego matka chrzestna – Elżbieta Kołodziej. Wóz otrzymał imię Bogdan – to na pamiątkę wieloletniego prezesa OSP Odrowąż Bogdana Jedynaka.

Następnie rozpoczął się blok przemówień zaproszonych gości. Każdy z nich wręczył też jednostce jakiś drobny upominek.

Wicewojewoda Andrzej Bętkowski: „Bardzo dziękuję za zaproszenie na tę piękną uroczystość. Szczególną, bo stulecie ma niewiele jednostek na terenie województwa i Polski. Jesteście w gronie kontynuatorów pięknej strażackiej tradycji i dziękuję Wam za to bardzo, bardzo serdecznie.”

Senator Jacek Włosowicz: „Chciałbym powiedzieć o dwóch rzeczach. Pierwsza z nich to życzenia. Chcę byście w swoich misjach, swojej posłudze zawsze byli obdarzani łaską Bożą. By ta opatrzność nigdy Was nie opuszczała. Byście doznawali szczęścia rodzinnego oraz realizacji zawodowej, bo to co robicie dla nas to jest praca społeczna. Jesteście wolontariuszami. Poza tym dziękuję Wam za to co robicie do tej pory dla nas. Za to, że bez względu na pogodę, porę dnia i nocy zawsze jesteście na straży. To, że całkowicie społecznie poświęcacie swój czas, czasem hobby, czasem część swojego zdrowia, a nawet i życie. Za to serdecznie Wam dziękuję.”

Poseł Marzena Okła-Drewnowicz: „To dla mnie wielki zaszczyt być tutaj w tę piękną rocznicę stu lat OSP w Odrowążu. Historię tworzą przede wszystkim ludzie. I ja dzisiaj szczególnie wspominam szczególnego człowieka Bogdana. On na pewno patrzy z góry na to co się tutaj dzieje i na pewno raduje się z tego, że ten piękny wóz nosi jego imię, ale przede wszystkim raduje się z tego że Wy wszyscy kontynuujecie jego i poprzednich prezesów wielkie zaagnażowanie, a nade wszystko obecny prezes Piotr – jego syn.”

Burmistrz Stąporkowa Dorota Łukomska: „To dla mnie szczególny dzień, bo w mojej rodzinnej parafii, z której pochodzi mój tata obchodzimy to stulecie. A strażacy z Odrowąża to wielkie brawa dla nich, bo wybrali dobry sposób na pozyskanie tego wozu. Kilka razy odwiedzili mojego dziadka świętej pamięci Henryka Łukomskiego, który był zaangażowany w działalność OSP Odrowąż, a mój dziadek przed śmiercią wykonywał średnio dwa razy w tygodniu telefon do mnie z zapytaniem czy na pewno złożyliśmy wniosek i pozyskamy ten wóz strażacki. Szczególne podziękowania kieruje do senatora Jacka Własowicza i ministra Zbigniewa Ziobro, bo to dzięki nim udało się te prośby strażaków i świętej pamięci mojego dziadka zrealizować i mamy ten piękny wóz, który jest jednym z dwóch, które pozyskaliśmy w ciągu kilku ostatnich miesięcy. Druhom życzę przede wszystkim tylu szczęśliwych powrotów co wyjazdów. Niech czuwa nad Wami i Waszymi rodzinami opatrzność Boża. Wszystkiego dobrego dla Was.”

Strażackie święto było też wielkim świętem lokalnej społeczności. Z okazji 100-lecia OSP oraz odpustu w Odrowążu pojawiło się mnóstwo kramów, bogata strefa cateringowa, a na popołudnie zaplanowano festyn z występami, dmuchanymi zamkami i innymi atrakcjami. Artystycznie w niedzielę zaprezentowali się: artyści z Domu Kultury w Stąporkowie, Tomek Miernik „Miara”, grupa Sufler z Markiem Werensem oraz gwiazda wieczoru – zespół Playboys.

Zdjęcia:

REKLAMA


Dodaj komentarz