REKLAMA

Święto Patrona w Stadnickiej Woli [wideo, zdjęcia]

Jak zwykle radośnie, ale jeszcze bardziej patriotycznie niż zazwyczaj przebiegły obchody Święta Patrona Zespołu Placówek Oświatowych w Stadnickiej Woli. Przypomnijmy, że szkoła ta nosi imię Armii Krajowej. 

REKLAMA

W związku ze stuleciem Odzyskania Przez Polskę Niepodległości obchody przyjęły jeszcze bardziej patriotyczny wymiar. W czwartek młodzież o godzinie 8.00 wyruszyła w biało-czerwonym pochodzie prowadzona przez poczty sztandarowe do kościoła pw. Świętej Anny w Końskich. Tam odbyła się uroczysta msza święta. Zanim pochód ruszył delegacja złożyła znicze i wieńce pod obeliskiem upamiętniającym ofiary z Katynia, który znajduje się na placu przyszkolnym. 

Po mszy uczniowie zapalili też znicze pod Pomnikiem Partyzantów na koneckim cmentarzysku, a następnie wrócili do szkoły.  Młodzi aktorzy zaprezentowali przedstawienie „Drogi do wolności”. Podczas uroczystości kpt. Jerzy Łabętowicz – Przewodniczący Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Radoszycach, odznaczył Sztandar Szkoły Medalem za zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.  Czesław Staciwa – Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Stadnickiej Woli, wręczył Panu Jerzemu Łabętowiczowi kopię pracy uczennic Kamili Karasińskiej i Aleksandry Polańskiej. Praca dziewcząt pod tytułem „Wojna to straszny czas.” (wywiad z kpt. Jerzym Władysławem Łabętowiczem) otrzymała wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie „Bohaterowie są wśród nas”. Konkurs został zorganizowany przez Zarząd Główny Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych.

REKLAMA

Następnie wykład o cichociemnym Janie Ciasiu ps. „Kula” dał Marian Wikiera – historyk i jednocześnie wicedyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Stadnickiej Woli. W międzyczasie można było oglądać wystawę patriotycznych prac.

Całość dnia dopełnił radosny piknik, na którym każdy mógł znaleźć coś dla siebie – nie brakowało smacznego jedzenia, animacji, gier oraz zabaw.

Zdjęcia (Paweł Grot, Marian Wikiera:

REKLAMA

Comments are closed.