REKLAMA

Symulowali jazdę po alkoholu. Bardzo pożyteczna lekcja z młodzieżą [wideo, zdjęcia]

Jak zachowuje się ludzki organizm kiedy łączy się alkohol lub narkotyki z jazdą samochodem? To, że nie jest to nic dobrego we wtorek młodzieży z koneckich szkół udowadniali organizatorzy Koneckich Dni Profilaktyki.

REKLAMA

Na plac manewrowy przy tak zwanym stadionie OSiR przybyło prawie pięćdziesięciu uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Końskich oraz z II Liceum Ogólnokształcącego. Tam wzięli oni udział w praktycznej lekcji jazdy samochodem po spożyciu alkoholu lub zażyciu narkotyków, którą zorganizowano w ramach Koneckich Dni Profilaktyki. –„To jest taki specjalny sprawdzian praktyczny pokazujący jak to jest jak człowiek wypije troszkę za dużo i próbuje siąść za kółkiem. Chcieliśmy przedstawić młodzieży w sposób rzeczywisty dzięki uprzejmości pana z firmy, który ma naukę jazdy i jeździ z kursantami by pokazać jak człowiek widzi  za kółkiem. Myślenia na szczęście tu nie wyłączamy, ale zmieniamy trochę postrzeganie świata tak jakby człowiek wypił i miał od 0,8 do 1,5 promila alkoholu we krwi. Tak zmieniają postrzeganie te gogle, w których jeździ młodzież.” – opowiada Marcin Syposzyński, pracownik Państwowej Powiatowej Inspekcji Sanitarnej w Końskich.

O tym jak trudno było pokonać trasę mając na oczach alkogogle przekonaliśmy się także sami robiąc „testowe okrążenie medialne”. Każdy kierowca po swoim przejeździe przyznawał, że samopoczucie za kółkiem w takim stanie nie jest niczym pozytywnym. –„Ciężko było cokolwiek zobaczyć, wszystko widać podwójnie, ale po czasie jest człowiek w stanie się przyzwyczaić. Najwięcej trudności sprawiła mi ocena odległości w jakiej pachołek znajduje się ode mnie.” – mówi Grzegorz Bielecki, uczeń koneckiego „Mechanika”.

REKLAMA

Oprócz jazdy samochodem w alkogoglach młodzież mogła także przespacerować się w nich po namalowanej linii. Takie samo ćwiczenie wykonywano również w narkogoglach. Jak się okazało zadanie to było niemal tak trudne jak jazda autem.

Zdjęcia:

REKLAMA
REKLAMA