REKLAMA

Hala sportowa i internat powstaną w Baryczy? [wideo]

Już w lutym 2016 roku apelowaliśmy o budowę hali sportowej przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Baryczy (materiał znajdziecie TUTAJ). Teraz te marzenia niepełnosprawnych dzieci mogą zacząć się realizować. Ośrodek prawdopodobnie otrzyma także nowy internat!

REKLAMA

Te znakomite informacje przedstawił w naszym programie TKN STUDIO wicestarosta konecki Andrzej Lenart. –„Myślimy o budowie nowego obiektu na terenie szkoły: internatu i sali sportowej z prawdziwego zdarzenia. Przy czym ten budynek bursy, który jest po wybudowaniu nowego obiektu też będzie zagospodarowany. Chcielibyśmy tam stworzyć przede wszystkim sieć pracowni terapeutycznych dla tych uczniów, którzy kończą a z racji przepisów nie mogą dalej być uczniami. Mogliby tam mieć zajęcia. Marzy mi się taki ogród sensoryczny, widziałem takie rzeczy w Rabce. Wszystko zależy od pieniędzy i możliwości ich pozyskania. Ponad 100 tysięcy złotych przeznaczył Zarząd Powiatu na dokumentację. Planowane jest tam 25 sypialni dwuosobowych z umeblowaniem, z łazienkami, wszystko przystosowane dla osób niepełnosprawnych; cztery duże świetlice, pokój pielęgniarki, dwie izolatki na wypadek chorób zakaźnych, pokój kierownika, wychowawców, sala telewizyjna taka nawet do potrzeb przedstawień – 72 metry. Naszym najbliższym krokiem, do końca stycznia musi być uzyskanie kosztorysu. Jeżeli robilibyśmy to jak w akademikach: dwa pokoje, kuchnia, łazienka to byłoby to tańsze, ale myślę, że czas na obiekt z XXI wieku, a osoby niepełnosprawne zasługują na porządne warunki.” – opowiada wicestarosta konecki.

W ramach projektu ma też powstać sala gimnastyczna, o której podopieczni SOSW w Baryczy i dyrektor Jan Słuszniak marzą od wielu, wielu lat. –„Hala sportowa o wymiarach 25 na 52 metry. Skąd środki? Gościliśmy kuratora, rozmawiałem z p. Wojewodą i liczymy na wsparcie Ministerstwa Sportu i Ministerstwa Edukacji. W momencie kiedy znany będzie kosztorys to zamierzam pielgrzymować do tych ministerstw. Oczywiście będzie też nasz wkład własny, ale głównie z rządowych środków będziemy chcieli to postawić. Myślę, że to może być koszt około 3-4 milionów. Mamy obietnicę, że dostaniemy też pulę środków z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.” – tłumaczy w naszym programie wicestarosta Lenart.

REKLAMA

Tak wygląda stworzony już plan nowego internatu.

W dokumentacji sporządzonej dla internatu znajdujemy zapisy między innymi o dużej kuchni i stołówce. Z kolei hala sportowa ma uwzględniać pełnowymiarowe boisko do piłki ręcznej, szatnie, toalety i natryski. Wewnątrz obiektu ma znaleźć się także miejsce na małą scenę. Hala ma więc spełniać także funkcję widowiskową. Budynek z istniejącym szkolnym obiektem scali specjalny łącznik, w którym znajdzie się także miejsce na pokój nauczycielski.

Nie byłoby szans nawet na rozpoczęcie starań o tę inwestycję, gdyby nie przychylność dwóch instytucji. Mowa o Wojewodzie Świętokrzyskim i Lasach Państwowych. By Zarząd Powiatu Koneckiego mógł stworzyć jakiekolwiek plany budowlane musiał najpierw przejąć na własność tereny na których znajduje się Ośrodek w Baryczy. Te działania zmierzają ku końcowi, ponieważ najpierw Wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszek przekazała na rzecz powiatu koneckiego  grunt będący we władaniu Skarbu Państwa – drogę prowadzącą do Skałek Niekłańskich w gminie Stąporków. Teraz władze powiatu ten grunt zamierzają zamienić z Lasami Państwowymi na teren Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Więcej o tej sprawie dowiecie się z naszej rozmowy w TKN STUDIO, która w portalu oraz serwisie YouTube pojawi się już w najbliższy weekend. Do tematu z pewnością będziemy jeszcze powracać.

Zdjęcia planów nowego Internatu i hali sportowej:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *