REKLAMA

To historyczna inwestycja dla Stąporkowa. Buduje się oczyszczalnia za kilkanaście milionów [wideo, zdjęcia]

W zaawansowanej fazie jest już budowa Oczyszczalni Ścieków w Stąporkowie. To inwestycja warta 18 milionów złotych, a większość kwoty gmina pozyskała z funduszy europejskich. Budowa oczyszczalni to początek wielkiej rozbudowy sieci kanalizacyjnej w tej miejscowości. 

REKLAMA

„Jesteśmy na budowie jednej z najnowocześniejszych oczyszczalni ścieków w Polsce. Dostaliśmy 10,5 miliona dofinansowania. Budujemy oczyszczalnię membranową, a także budynki gospodarcze.” – opowiada nam Dorota Łukomska, burmistrz Stąporkowa.

Budowa oczyszczalni pochłonie 18 milionów złotych, a aż 10,5 miliona pochodzi ze środków zewnętrznych. Za te pieniądze oprócz samej oczyszczalni powstaną też budynki komunalne. Gmina w ramach tego projektu zakupiła także sprzęt – ciągnik, pług odśnieżny, ładowarkę, kosiarkę bijakową, zamiatarkę i przyczepy wielofunkcyjne.

REKLAMA

Powstanie nowego obiektu było dla gminy Stąporków niezbędne. Stara oczyszczalnia była już niewydolna, w każdej chwili mogła nastąpić jej częściowa lub całkowita awaria. –„Stara oczyszczalnia była niewydolna, dlatego zdecydowaliśmy się po kilkuletnim przygotowywaniu dokumentacji i problemów jakie napotkaliśmy , że to jest ten moment, w którym musimy przebudować. Całość tej inwestycji wynosi 18 milionów złotych. To taka najbardziej kosztowna i największa inwestycja w ostatnich 20 latach w gminie Stąporków.” – tłumaczy burmistrz Łukomska.

Przebudowa oczyszczalni ma zakończyć się pod koniec 2018 roku. Jednocześnie rozpoczynają się prace związane z kanalizacją miejskiej aglomeracji Stąporkowa. –„W tym roku wchodzimy z budową kanalizacji w Stąporkowie, rozpoczniemy między innymi od ulicy 1 Maja. Niestety nie możemy dostać dofinansowania ze środków unijnych, ponieważ nie spełniamy podstawowych kryteriów. Mianowicie na kilometr danej ulicy musi być zameldowana odpowiednia ilość mieszkańców. Niestety przy żadnej z tych ulic nie spełniamy tych parametrów. Zdecydowaliśmy, że skoro jesteśmy w dobrej kondycji finansowej, od kilku lat nie bierzemy żadnych kredytów to z własnych środków zaczniemy budować kanalizację w aglomeracji Stąporków.” – opowiada nam pani burmistrz.

W 2018 roku budowa kanalizacji ruszy przy ulicy 1 Maja oraz części ulicy Piłsudskiego. W kolejnych latach te prace zaplanowano jeszcze na ulicach: Górniczej, Koneckiej, Górnej, Kościuszki, Prusa, Wspólnej, Lipowej, Gutów, Spacerowej, Niekłańskiej, Odlewniczej, Nieborowskiej, Piaskowej i Miłej.

Za całą kanalizacyjną inwestycję gmina zapłaci około 27 milionów złotych.

Zdjęcia:

REKLAMA
REKLAMA