REKLAMA

Tradycyjne Niepodległościowe świętowanie na Polanie Ormanicha [zdjęcia]

Mieszkańcy gminy Ruda Malaniecka co roku spotykają się by uczcić Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości na Polanie Ormanicha nieopodal miejscowości Szkucin. Podobnie było i w tę sobotę. Obchody w tej gminie rozpoczęły się dzień wcześniej w szkole w Rudzie Malenieckiej. 

REKLAMA

Bitwa w Uroczysku Ormanicha miała miejsce dokładnie 21-go kwietnia 1863 roku. Tradycją gminną są jednak coroczne spotkania w tym miejscu nie tylko przy okazji rocznicy potyczki, ale i w datę naszego najważniejszego święta patriotycznego, czyli 11 listopada. Również i tym razem delegacje, przedstawiciele władzy świeckiej oraz duchowej spotkali się z mieszkańcami przy Pomniku Powstańców Styczniowych.

REKLAMA

Radosne świętowanie 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęło się od wprowadzenia pocztów sztandarowych – jednostek OSP z Rudy Malenieckiej i Jakimowic oraz Gimnazjum z Rudy Malenieckiej i wspólnego odśpiewania Hymnu.  Mszę świętą odprawił ksiądz Adam Ślusarczyk, wikariusz parafii w Lipie. Swoje kazanie poświęcił postawom patriotycznym w dzisiejszych czasach, zwracając uwagę na częste powierzchowne ich rozumienie.

Wójt Gminy Leszek Kuca przypomniał krótko tło historyczne wydarzeń, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów, następnie głos zabrali goście: Agata Binkowska – Członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego występując w imieniu Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, Starosta Konecki  Bogdan Soboń oraz gospodarz terenu nadleśniczy Nadleśnictwa Ruda Maleniecka  Rafał Michalski.

Stałym punktem listopadowych uroczystości stało się także złożenie ziemi przywiezionej z miejsc związanych z martyrologią narodu i dziejami oręża polskiego. W tym roku Henryk Pargieła, emerytowany nadleśniczy Nadleśnictwa Barycz, przywiózł ziemię z Kazachstanu oraz Bredy w Holandii.Ostatnim punktem w oficjalnej części obchodów był program artystyczny zaprezentowany przez uczniów Zespołu Publicznych Placówek Oświatowych w Rudzie Malenieckiej. Następnie wszyscy zebrali się przy ciepłej herbacie i pieczeniu kiełbasek nad ogniskiem.

Warto dodać, że dzień wcześniej  w Publicznej Szkole Podstawowej w Rudzie Malenieckiej odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca 99-tą rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Przy udziale zaproszonych gości oraz całej społeczności szkolnej uczniowie z klas III – VII przedstawili program artystyczny złożony z wierszy i pieśni patriotycznych, a uczniowie klas VI i VII ubrani w piękne stroje odtańczyli poloneza. Nad przygotowaniem uroczystości czuwali nauczyciele: Małgorzata Wydra, Agnieszka Pluta, Teresa Wiaderna i Bożena Popielska. Oprawę muzyczną przygotował Marcin Wróbel.

Opracowanie tekstu: własne, Tomasz Przybył.

Zdjęcia (Urząd Gminy Ruda Maleniecka):

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *