REKLAMA

Trawy płoną na potęgę. To efekt podpaleń [zdjęcia]

W Polsce w ubiegłym roku doszło do niemal 49 tysięcy pożarów na łąkach i nieużytkach rolnych, niemal co trzeci wyjazd strażaków dotyczy wypalania traw. Każdego roku pożary traw niosą ze sobą ofiary śmiertelny, liczne poparzenia, zagrożenie dla lasów, zabudowań oraz zwierząt. Plaga pożarów w obecnym roku objęła już także powiat konecki. Nasi ratownicy do tego typu zdarzeń od początku roku wyjeżdżali już 78 razy. 

REKLAMA

Wielokrotnie do podpaleń traw dochodzi w pobliżu zabudowań – tak było między innymi pod koniec ubiegłego tygodnia w Wielkiej Wsi. Duże pożary traw rozprzestrzeniają się bardzo szybko – mniej więcej tempem biegacza, ich średnia prędkość to około 20 km/h. W związku z tym często ogień z traw przedostaje się do lasów, niszczy młodnik oraz starsze drzewa przy okazji zabijając także wiele mniejszych zwierząt, które zamieszkują na polach oraz właśnie w lasach.

REKLAMA

Akcje gaśnicze absorbują także strażaków, którzy mogliby być potrzebni gdzie indziej. Do pożaru w miejscowości Zaostrów musiało wyjechać aż sześć jednostek, z kolei trawy i zarośla na nieużytkach w Czarnej w gminie Stąporków gasiło aż dziewięć zastępów! Zdjęcia z tej akcji z 7 marca możecie oglądać poniżej.

Straż Pożarna apeluje: zaprzestańmy podpalania traw!

Zdjęcia (OSP Kozia Wola):

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *