REKLAMA

Uczniowie z Nowego powalczą w olimpiadach [wideo]

Geografowie i matematycy z II LO w Końskich wezmą udział w ogólnopolskich olimpiadach. To kolejne sukcesy uczniów z tej szkoły. Z matematyką powalczy też nasz gimnazjalista z jedynki.

REKLAMA

Dzisiaj postanowiliśmy Państwu nieco więcej opowiedzieć o tych licealnych i gimnazjalnych geniuszach nauki. Konrad Komisarczyk i Piotr Ambroszczyk z II Liceum Ogólnokształcącego już od 6-go do 9-go kwietnia w Lublinie wezmą udział w ogólnopolskim finale Olimpiady Matematycznej. Wspólnie z nimi do Lublina na zmagania centralne pojedzie uczeń Gimnazjum nr 1 Maciej Dziuba. Chłopcy są trójką z piątki reprezentantów Świętokrzyskiego i rywalizować będą w gronie 110 najlepszych młodych matematyków w naszym kraju. Wcześniej zaś okazali się niemal bezkonkurencyjni podczas zawodów o randze okręgowej. – „Wytworzyło się środowisko wokół którego matematyka się rozwija, bo na nasze obozy czy warsztaty przyjeżdżają osoby z Warszawy, z Wrocławia, Lublina, Łodzi, Piotrkowa, Rzeszowa, z Kielc. Pewnie jeszcze zapomniałem, ale wymieniam na szybko. Ci uczniowie wiedzą, że w okolicach Końskich jest przyjemna atmosfera do rozwijania matematyki, a komitet główny widocznie to też dostrzegł i na bazie sukcesów chłopaków zaproponował by finał był w Końskich.” – opowiada nam nauczyciel młodych matematyków Paweł Dziuba.

Paweł Dziuba jest ojcem jednego z finalistów Macieja, a zarazem mentorem pozostałych geniuszów królowej nauk. W etapie okręgowym jego podopieczni poradzili sobie niemal ze wszystkim zadaniami, w fenomenalny sposób przechodząc do finału. Tam jednak o sukces będzie niezwykle trudno. – „Dla takiego typowego szóstkowego ucznia, który pisze maturę na powyżej 90 %, a nie ma kontaktu z tymi zadaniami olimpijskimi rozwiązania jednego zadania byłoby ogromny sukcesem i to mówię całkowicie poważnie. Zazwyczaj odbijają się jak od ściany. Talent czy praca? Nie ma możliwości by był ktoś w finale olimpiady i nie pracował i nie miał talentu. Talent jest niezbędny i ciężka praca jest niezbędna by osiągnąć sukces. W jakiej proporcji? 40 % do 60 % u jednych, a u drugich odwrotnie.” – mówi Dziuba.

REKLAMA
Jolanta Gad II LO

Jolanta Gad kształci młodych geografów. Ci zaś osiągają sukcesy o randze ogólnopolskiej!

To jednak nie jedyne sukcesy młodzieży z II LO w ostatnim czasie. Kilka dni po matematykach w finale Ogólnopolskiej Olimpiady wezmą udział młodzi geografowie. W etapie okręgowym zaistniało aż 12. uczniów z nowego. Zwyciężył w nim Piotr Rodzoch, a Krystian Książek zajął trzecie miejsce. Obaj chłopcy już 21-go kwietnia w Chorzowie wezmą udział w etapie centralnym. Rywalizować będą ze 123. najlepszymi geografami w kraj.  – „Chłopcy walczą o to by mieć 100 % wartość z egzaminu maturalnego, a więc po prostu nie przystąpią do egzaminu maturalnego za rok, dlatego że w tej chwili są uczniami klasy drugiej. Chłopcy będą rywalizowali z uczniami po to by reprezentować szkołę i kraj w olimpiadzie międzynarodowej. W tym roku wyjazd jest bardzo ciekawy, bo olimpiada odbywa się w Pekinie.” – opowiada nam Jolanta Gad, opiekunka olimpijczyków z Geografii.

Wracając jednak do matematyki to wiadomo już, że w przyszłym roku Ogólnopolska Olimpiada w tym przedmiocie odbędzie się w Końskich, właśnie w II LO. – „Jest to wydarzenie bez precedensu, na wielką skalę w naszym powiecie. Jak Pan powiedział to pierwszy raz, gdy zaproponowano szkole powiatowej zorganizowanie tak olbrzymiego wydarzenia, wydarzenia ogólnopolskiego. W tym roku Lublin, w zeszłym roku Łomża. To są szkoły, który od lat wiodą prym i duże ośrodki, często przy uniwersytetach, a tu nagle Końskie, nie Kielce a Końskie. Czujemy się bardzo wyróżnieni.” – opowiada nam Beata Salata, dyrektorka placówki.

W przyszłym roku w II LO odbędzie się finał ogólnopolskiej olimpiady matematycznej.

W przyszłym roku w II LO odbędzie się finał ogólnopolskiej olimpiady matematycznej.

Sprowadzenie finału najbardziej prestiżowej ogólnokrajowej olimpiady do naszego miasta nie było łatwe. Paweł Dziuba bez wahania wskazuje czyja to zasługa.  – „Nie ma co ukrywać to zasługa chłopaków. Gdyby dwa lata temu nie pojawiło się ni stąd, ni zowąd, z Końskich dwóch uczniów na finale, rok temu trójka była finalistami, z czego dwójka laureatów to komitet główny doskonale zdaje sobie sprawę, że coś się dzieje.” – mówi nam wybitny nauczyciel matematyki.

Natomiast dyrektor szkoły, Beata Salata chwali nie tylko młodych, niezwykle zdolnych uczniów. – „Tak naprawdę to zapracował na to p. Paweł Dziuba. Wyjątkowy matematyk, bo choć nie można powiedzieć, że którykolwiek z matematyków pracujących u mnie w szkole jest gorszy, ale każdy z nich tak naprawdę zajmuje się jakąś swoją działeczką. Paweł Dziuba przygotowuje uczniów do olimpiad i robi to wyśmienicie dobrze, więc ma zawsze grono tych z którymi pracuje tak ściślej i którzy właściwie to poświęcają swój wolny czas żeby się zmagać z mega ciężką matematyką.” – mówi Salata.

W takim razie uczniom II LO w Końskich należy pogratulować sukcesów edukacyjnych, a dyrekcji i nauczycielom organizacyjnych!

W II LO panuje znakomita atmosfera!

W II LO panuje znakomita atmosfera!

REKLAMA

Dodaj komentarz