REKLAMA

Ulica 16-go Stycznia stanie się ulicą Gosiewskiego? [wideo]

Ustawa o dekomunizacji dotknęła również Końskich oraz okolice. Od września nazwy ulic, placów, czy miejsc pamięci, które kojarzą się z poprzednią epoką powinny się zmienić. U nas największe kontrowersje wzbudzała ulica Czyża w Rogowie, a jak się teraz okazuje problem może być także z 16-go Stycznia w Końskich!

REKLAMA

„W samych Końskich Rada Miejska podjęła uchwałę o nadaniu ulicy 16-go Stycznia nazwy 16-go Stycznia odnoszącej się do roku 1919. Nie zachowała się oryginalna ustawa Rady Miejskiej w Końskich nadająca tej ulicy nazwę 16-go Stycznia, ale w sposób oczywisty ona nawiązywała do roku 1945 i daty wkroczenia wojsk radzieckich do Końskich, co de facto kończyło okupację niemiecką. Dla wielu mieszkańców Końskich to nie jest kwestia dekomunizacji tylko pamięci zbiorowej, bo nie ma co ukrywać, że okupacja niemiecka była tak potworna, że wszyscy wspominają wielką ulgę z jaką się jej koniec wiązał. Skoro jednak zdaniem Instytutu Pamięci Narodowej ta nazwa powinna ulec zmianie w związku z ustawą to nie ma co dyskutować tylko trzeba stosować prawo.”  – tłumaczy burmistrz Krzysztof Obratański.

Instytut Pamięci Narodowej zaliczył ulicę 16-go Stycznia do tych, które powinny zostać objęte dekomunizacją jako, że wspomina ono wkroczenie do Końskich wojsk radzieckich. Burmistrz oraz radni postanowili, że zmienią tę nazwę na 16-go Stycznia, ale dotyczącą roku 1919, a nie 1945. W 1919 roku dokładnie 16-go Stycznia powołany został przez Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego rząd Ignacego Paderewskiego. –„Trudno mówić o związkach bezpośrednich z Końskimi, ale też trudno odmówić w związku z całym krajem i jego sytuacją. O ile Naczelnik Piłsudski notyfikował powstanie Niepodległej Rzeczpospolitej tuż po objęciu urzędu Naczelnika Państwa Polskiego to uznanie międzynarodowe było dla tego nowo tworzącego się Państwa niezwykle trudne. […] Dopiero powołanie rządu Ignacego Paderewskiego, niezwykle znanego na zachodzie, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych przyniosło Polsce międzynarodowe uznanie. Powołanie rządu Ignacego Paderewskiego stanowiło przełom. Polska zyskała podmiotowość, uznanie międzynarodowe i prawo obecność na konferencji, która miała zakończyć się traktatem wersalskim. Mam nadzieję, że ta argumentacja znajdzie zrozumienie w Urzędzie Wojewódzkim i że ta uchwała zostanie w trybie nadzoru uznana za poprawną.” – mówi Obratański.  

REKLAMA

Los 16-go Stycznia w Końskich jest więc teraz w rękach wojewody świętokrzyskiego Agaty Wojtyszek i jej urzędników. Przedstawiciele miasta Końskie mają nadzieję, że ich argumentacja dotycząca Ignacego Paderewskiego znajdzie zrozumienie, ale przykłady innych ulic wskazują na to, że niekoniecznie musi tak być. Przypomnijmy, że w podkoneckim Rogowie mieliśmy podobną sytuację – mieszkańcy chcieli zmienić nazwę ulicy Kazimierza Czyża na Kazimierza Czyża – tylko, że innego (więcej o tym przypadku TUTAJ). W tym przypadku Instytut Pamięci Narodowej wydał negatywną opinię w związku z brakiem związku nowego Kazimierza Czyża z Rogowem. A ostatecznie po kolejnej naradzie mieszkańców ulica ta dostała nowe imię – Wesoła.

Z naszych nieoficjalnych źródeł bliskich Urzędowi Wojewódzkiemu wynika, że podobny los czeka konecką ulicę 16-go Stycznia. Jaka więc nowa nazwa zostanie jej nadana? O tym zadecyduje już Wojewoda Świętokrzyski. W świetle ustawy po odrzuceniu uchwały rady miejskiej to właśnie tzw. „minister w terenie” musi podjąć decyzję co do nadania nowego brzmienia danego miejsca. Jak udało nam się także nieoficjalnie ustalić w grę wchodzą dwie postacie, których imię mogłaby przybrać ta ulica. To Prezydent Lech Kaczyński i co bardziej prawdopodobne były wicepremier w rządzie PiS Przemysław Gosiewski.

O tym na ile te informacje się potwierdzą powinniśmy przekonać się już na początku października.

REKLAMA