REKLAMA

Upamiętniono pobyt mjr. Hubala w Zychach [zdjęcia]

Już po raz kolejny upamiętniono pobyt mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” we wsi Zychy oraz represjonowanych mieszkańców udzielających Hubalczykom pomocy.

REKLAMA

Pod gajówką w miejscowości Zychy w gminie Radoszyce, w której w trakcie II Wojny Światowej stacjonował mjr. Henryk Dobrzański „Hubal” odbyła się uroczystość upamiętniająca to wydarzenie. Mimo bardzo niesprzyjającej aury pogodowej zgromadziła się liczna grupa mieszkańców oraz pocztów sztandarowych chcących uhonorować bohaterów. Spotkanie poprowadził dyrektor Szkoły Podstawowej w Górnikach Sławomir Staciwa, następnie okolicznościowe przemówienie wygłosił wójt gminy Radoszyce Michał Pękala.

REKLAMA

Głos zabrał także płk Wiesław Margas, wspominając o bohaterskich czynach mjr. „Hubala” i pomocy mieszkańców Zych, także późniejszych strasznych represjach, jakie ich za tę pomoc spotkały. W imieniu wojewody świętokrzyskiego Agaty Wojtyszek przemówił jej doradca Marcin Piętak. O ważnej roli wydarzeń w naszym regionie, które miały wpływ na losy wielu ludzi mówiła Dorota Duda, członek Zarządu Powiatu Koneckiego.

Po licznych wystąpieniach przybyłych gości uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Radoszycach oraz Wiktoria Mazur ze Szkoły w Kapałowie zaprezentowali część artystyczną. Na zakończenie delegacje złożyły wieńce pod pomnikiem, po czym wszyscy zgromadzeni udali się na wspólny posiłek.

Zdjęcia (UG Radoszyce):

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *