REKLAMA

Uroczystości patriotyczne w Kornicy [wideo, zdjęcia]

W niedzielę w Kornicy w gminie Końskie zorganizowano uroczystości patriotyczne przypominające o Pacyfikacji tej miejscowości we wrześniu 1943 roku. Wtedy to zginęło wielu mieszkańców wsi. 

REKLAMA

Ponad 40 osób pochodzących z Kornicy zginęło w tragicznych okolicznościach w trakcie II Wojny Światowej w różnych miejscach naszego regionu i całego kraju. Wielu spośród nich zabito dokładnie 23 września, kiedy to Niemcy wdarli się do Kornicy by niszczyć i mordować. Kolejni bohaterowie działający w Armii Krajowej umierali tuż po wojnie. W niedzielę społeczność wioski dziękowała za poświęcenie swoim bohaterom, a jednocześnie mieszkańcy deklarowali wieczną pamięć o nich.

Mieszkańcy oraz przedstawiciele różnych środowisk spotkali się najpierw w Kaplicy pw. Świętego Floriana, gdzie odprawiono uroczystą mszę świętą. Podczas mszy miejscowa młodzież zaprezentowała bogaty program artystyczny. Potem uczestniczące w uroczystosci delegacje prowadzone przez strażaków z OSP Kornica przemaszerowały pod miejsca pamięci – płytę, która przypomina o wszystkich ofiarach II Wojny Światowej oraz obelisk upamiętniający zamordowanych podczas pacyfikacji Kornicy. Tam złożono znicze oraz wieńce. 

REKLAMA

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *