REKLAMA

Uwaga na burze. Możliwe ulewy, grad i wyładowania atmosferyczne

Już dziś nad województwem świętokrzyskim pojawi się chłodny front atmosferyczny, który będzie ścierał się z zalegającym gorącym powietrzem. To zaś oznacza burze. Wstępne prognozy pokazują, że w powiecie koneckim mogą być one nieco lżejsze niż na pozostałym terenie województwa, ale wszystko może się jeszcze zmienić. 

REKLAMA

Grafika: fanpage Storm Chasers Świętokrzyskie.

O możliwych trudnych warunkach pogodowych informuje grupa pasjonatów Storm Chasers Świętokrzyskie:

Przed frontem dojdzie do rozwoju silnej przedfrontowej linii zbieżności wiatru a następnie zafalowania frontu, który po południu może spowolnić nad naszym regionem, jednocześnie uaktywniając się. […] W związku z dużym uwodnieniem troposfery a także wspomaganiem należy spodziewać się rozwoju burz, które miejscami będą bardzo intensywne. Podstawowym zagrożeniem będą potężne opady deszczu, których sumy w krótkim czasie mogą dochodzić aż do 60-80 mm (!!) zagrażając tym samym rozległymi podtopieniami i powodziami błyskawicznymi. Zjawiskom mogą towarzyszyć także silne porywy wiatru (60-90 km/h) i lokalnie opady gradu o średnicy do 2-4cm. Najbardziej zagrożone są tereny od Kazimierzy Wielkiej przez Busko Zdrój, Kielce, Skarżysko Kamienna, Starachowice, Ostrowiec, Opatów, Staszów i dalej na wschód. Nieco słabsze zjawiska wystąpią w powiecie włoszczowskim i koneckim tam też zostaje wydany niższy stopień (SRD).

REKLAMA

Apelujemy o rozwagę. Pierwsze objawy burz na naszym terenie mogą pojawić się już około godziny 16:00. Zgodnie z prognozami najgroźniej może być na terenie gmin: Stąporków, Smyków oraz Końskie. Z kolei w sobotę zelżeć mają upały. Najprawdopodobniej w naszym regionie występować będzie temperatura około 20-22 stopni Celsjusza.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *