REKLAMA

W Końskich otworzono nową świetlicę środowiskową! [wideo, zdjęcia]

Burmistrz Krzysztof Obratański wraz z małą Kamilą przeciął wstęgę podczas otwarcia nowej świetlicy środowiskowej przy ulicy 16-go Stycznia w Końskich. Placówka ma służyć dzieciom z rodzin, które są podopiecznymi Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

REKLAMA

Po oficjalnym otwarciu obiekt wyświęcił Ksiądz Dziekan Andrzej Zapart, a Aneta Mikuszewska-Sorn – dyrektor MGOPS w Końskich oraz Krzysztof Jasiński – wiceburmistrz zajmujący się sprawami społecznymi przypomnieli historię świetlic środowiskowych na terenie gminy. Nam o tym jak one powstawały i jak przekształciły się w ten nowoczesny obiekt opowiedziała jego kierowniczka Dagmara Zatorska. – „Pierwsza świetlica powstała w 1997 roku przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej. W miarę zapotrzebowania w 1999 roku otworzono kolejną przy ulicy Robotniczej. One sobie fajnie funkcjonowały, ale wiadomo, że ustawa narzuciła nam pewne rzeczy i tak 30 grudnia 2015 roku utworzono placówkę wsparcia dziennego o charakterze specjalistyczno-opiekuńczym dla dzieci i młodzieży będącą w strukturach MGOPS w Końskich. Jesteśmy w tym miejscu od 1 marca,  z dwóch świetlic powstała jedna, z tą samą nazwą, tylko z końcówką świetlica środowiskowa. Mamy tutaj na dziś 60 wychowanków. Celem placówki wsparcia dziennego jest pomoc profilaktyczno-opiekuńcza wszystkim dzieciom. Eliminowanie zaburzeń zachowania, tworzenie warunków do nauki, pomoc w nauce, rozwijanie zainteresowań i hobby.” – mówiła nam Dagmara Zatorska, kierownik placówki.

REKLAMA

W Placówce Wsparcia Dziennego Prowadzonej w Formie Świetlicy Środowiskowej znajdują zatrudnienie cztery osoby. Pracy przy sześćdziesięciu stałych podopiecznych jest mnóstwo. – „Z dziećmi przede wszystkim tutaj robimy zajęcia profilaktyczno-wychowawcze, socjoterapeutyczne, psychoedukacyjne, logopedyczne. Każde dostosowane do potrzeb naszych wychowanków. Oprócz tego ogólnorozwojowe: muzyczne, techniczne, plastyczne sportowe. Współpracujemy także z rodzicami naszych dzieci. Organizujemy też imprezy, biwaki, wycieczki. W całości finansuje nas Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Końskich.” – tłumaczyła nam pani kierownik.

Decyzję o przekazaniu obiektu, który od kilku lat stał pusty na rzecz dzieci władze gminy Końskie wspólnie z radnymi podjęły kilka miesięcy temu. Od razu rozpoczęły się tam intensywne prace. Remont wraz z wyposażeniem pochłonął 150 tysięcy złotych, ale jak mówią dwaj burmistrzowie – teraz obiekt spełnia wszelkie normy  i nareszcie jest to świetlica z prawdziwego zdarzenia. Placówka Wsparcia Dziennego, która mieści się przy ulicy 16-go Stycznia – wejście z tyłu budynku banku w sąsiedztwie boisk Szkoły Podstawowej nr 2 będzie czynna codziennie w godzinach 9.00 – 17.00.

Zdjęcia:

REKLAMA
REKLAMA