REKLAMA

W Końskich pamiętano o Dniu Zwycięstwa [wideo, zdjęcia]

Kilka delegacji samorządowych, partyjnych oraz szkolnych spotkało się w poniedziałek pod Pomnikiem Poległych Partyzantów na cmentarzu w Końskich by uczcić 72. rocznicę zakończenia II Wojny Światowej. 

REKLAMA

Uroczystość otworzył wiceburmistrz Końskich Krzysztof Jasiński. –„Dzisiaj w tym miejscu nie ma gospodarzy, nie ma gości, nie ma organizatorów. Spotykamy się po to by uczcić pamięć ofiar II Wojny Światowej, ale również poświęcić kilka minut na wspomnienia i podkreślenie jak ważnymi wydarzeniami dla Polski, jej historii i historii Polaków było zwycięstwo nad faszyzmem.”  – mówił do zgromadzonych wiceburmistrz.

Wśród przybyłych znalazła się młodzież z koneckich gimnazjów: nr 2, nr 1 oraz Stadnickiej Woli wraz z opiekunami. Ze sztandarem przybyli przedstawiciele Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego koło w Końskich z przewodniczącym Andrzejem Nieszpaurem na czele. Był także starosta konecki Bogdan Soboń oraz burmistrz miasta i gminy Końskie Krzysztof Obratański. Obaj wspominali czas II Wojny Światowej i przestrzegali przed ponowną utratą wolności dla Polski.

REKLAMA

„Dzisiaj nasza obecność jest świadectwem i pamięci i hołdu dla tych, którzy ginęli po to byśmy dziś my mogli żyć w pokoju. Wolności się nie dostaje raz na zawsze. O nią zawsze trzeba walczyć, zabiegać i dla ojczyzny mieć ją w wielkiej opiece.” – mówił starosta Soboń.

Wspólne zdjęcie lokalnych działaczy SLD z przedstawicielami Związku Kombatantów i Rezerwistów Wojska Polskiego.

„Pamięć jest tym co przynosi przeszłość w teraźniejszość i daje nadzieję na przyszłość, jeżeli potrafimy wyciągnąć nauki z tej przeszłości, potrafimy uniknąć błędów z przeszłości i potrafimy projektować przyszłość w oparciu o te rzeczy, które były złe w przeszłości jak i te, które były dobre.  Dzisiaj mamy do czynienia z kolejnym przesileniem. Nie żyjemy już w świecie pewnym i bezpiecznym. Na naszych oczach świat zaczyna się zmieniać, a kierunki tych zmian są wielką niewiadomą dla tych, którzy je projektują, jak i dla tych którzy są tylko uczestnikami. Pamiętajmy, że wojna jest zawsze pewnego rodzaju kontynuacją polityki tylko, że innymi środkami. I pamiętajmy, że jest najgorszym rozwiązaniem. Nasz rolą jest nie dopuścić do tego by rozwiązanie problemów współczesnych nastąpiło drogą krwawych zmagań wojennych.”  – apelował Krzysztof Obratański.

Pod pomnikiem by złożyć wieńce pojawili się także przedstawiciele dwóch partii politycznych – Wiesław Malicki z Prawa i Sprawiedliwości, a także delegacja Sojuszu Lewicy Demokratycznej z Robertem Plechem, Grzegorzem Wąsikiem i Janem Wiadernym na czele. Ten ostatni również mówił o tym, że nie możemy dopuścić do kolejnej wojny, ale i wskazywał na gwarant bezpieczeństwa. –„W wypowiedzi pana burmistrza pojawił się ten wątek bardzo ważny, że dobrobyt i przyszłość można budować wtedy kiedy słońce pokoju świeci nad krajem. Chcę powiedzieć, że od 1945 roku mija 72 lata i nad ziemią polską, nad Rzeczypospolitą świeci nieustannie słońce pokoju. I nawet jeśli są malkontenci, którzy mówią, że niewiele się u nas zmieniło to ja nie wierzę. Ja jadę osiemnastoletnią polówką w stronę Rudy, czy do Sielpi nową piękną drogą, w którą stronę bym się nie udał to zmiany są. Te zmiany są dzięki temu, że istnieje Unia Europejska. Jej największym zadaniem i największą rolą i chwałą jest to, że zapanowała nad Europą, z której wychodziły najokrutniejsze, najbrutalniejsze walki i wojny. To stąd rodziło się wiele tych ognisk wojny.”  – mówił do obecnych działacz Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Po przemówieniach wszyscy przybyli zapalili znicze oraz złożyli wieńce pod Pomnikiem Partyzantów.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *