REKLAMA

W niedzielę start Dni Kultury Chrześcijańskiej [wideo]

Kilka lat temu przy kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Końskich zorganizowano rodzinny piknik. Był on zaczątkiem do powstania Koneckich Dni Kultury Chrześcijańskiej. W tym roku to wydarzenie to mnóstwo imprez przez cały tydzień. Początek już w niedzielę. Na zakończenie organizatorzy przygotowali wielki festyn, którego gwiazdą będzie zespół Exodus 15.

REKLAMA

„Genezą były rodzinne spotkania przy parafii i pikniki, które przy tej okazji były organizowane. Tworzyli je parafianie, ludzie z parafii, w tym oczywiście Rycerzy Kolumba. Geneza więc to pikniki parafialne. Z czasem stwierdziliśmy, że to po prostu za mało, że chcemy dać coś więcej niż tylko zabawę. Zabawa jest bardzo ważna, ale chcemy przenieść też trochę treści religijnych, kulturalnych, chrześcijańskich.” – tłumaczy ks. Tomasz Janicki, proboszcz parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Końskich.

Koneckie Dni Kultury Chrześcijańskiej rozpoczynają się już w niedzielę od uroczystej mszy świętej o godzinie 12.15 w parafii Chrystusa Odkupiciela w Końskich. Na poniedziałek zaplanowano rajd pieszy spod kościoła przy ulicy Robotniczej oraz seans filmowy; we wtorek organizatorzy zapraszają wszystkich na strzelanie z łuków archery tag – to specjalna gra przypominająca paintballa. Środa to rajd rowerowy do sanktuarium w Węgrzynie, w czwartek odbędzie się integracyjne ognisko przy kościele na Robotniczej. Piątek będzie czasem czuwania przy Najświętszym Sakramencie w parafii św. Mikołaja. W sobotę w sali konferencyjnej KSWP przy ulicy Staszica w Końskich naukowe wykłady wygłoszą Krzysztof Obratański – samorządowiec, Marian Wikiera – historyk i Przemysław Marczyński – redaktor naczelny miesięcznika Mój MAC Magazyn.

REKLAMA

W niedzielę odbędzie się zaś wielki festyn na placu przy kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy przy ulicy Robotniczej. –„Różnego rodzaju atrakcje dla dzieci, dla dorosłych. Wszystkich mieszkańców Końskich i przede wszystkim naszego osiedla zapraszamy na ten piknik. […] Staramy się utrzymać ciągle tematy religijne jeżeli chodzi o zaproszone zespoły. W tym roku znana grupa Exodus. […] Celem jest zbiórka finansowa na wyjazdy dzieci, wyjazdy zimowe, wakacyjne, oazowe i nie tylko. Jeżeli są instytucje, które potrzebują pomocy to w ten sposób staramy się pomóc zbierając pieniążki.” – mówił nam Artur Dajer, jeden z Rycerzy Kolumba – wspólnoty, która jest współorganizatorem Koneckich Dni Kultury Chrześcijańskiej.

Podczas pikniku cały czas prowadzona będzie loteria i zbiórka finansowa. Każdy los będzie zwycięski, a główną nagrodą ma być rower. Wpłacając symboliczne kwoty będzie można między innymi spróbować specjałów z grilla, słodkich ciast, przewieźć się bryczką lub motocyklami. Na zakończenie koncert da znana religijna grupa Exodus 15.

PROGRAM:

Parafia Chrystusa Odkupiciela
Niedziela, 17.06.2018 r.
12:15 – Uroczyste rozpoczęcie – Msza św.

Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy
Poniedziałek, 18.06.2018 r.
17.00 – Rajd pieszy. Wyjście spod kościoła, trasa około 10 km. Na zakończenie ognisko na placu kościelnym (ok.  godz. 20-tej).
20.30 – seans filmowy o tematyce religijnej (w kościele).
Wtorek, 19.06.2018 r.
17.00 – Strzelanie z łuku i gry zespołowe (plac przed kościołem).
20.30 – seans filmowy o tematyce religijnej (w kościele).
Środa, 20.06.2018 r.
17.00 – Rajd rowerowy szlakiem Green Velo do Wegrzyna z ucałowaniem i przywitaniem relikwii JP 2 zakończony grillem. Wyjazd spod kościoła. Powrót około godziny 20.30. Całość trasy – 50 km. Ważne! Sprawny i oświetlony rower oraz odblaski.
20.30 – seans filmowy o tematyce religijnej (w kościele).
Czwartek, 21.06.2018 r.
18.45 – Ognisko patriotyczne na placu koło kościoła.
20.30 – seans filmowy o tematyce religijnej (w kościele).

Kolegiata Świętego Mikołaja
Piątek, 22.06.2018 r.
18.45 – Adoracja Najświętszego Sakramentu.

Sala KSWP
Sobota, 23.06.2018 r.
10.00 – 14.00 – Wykłady.
Krzysztof Obratański – Burmistrz Gminy Końskie. Absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kielcach, Wydział Historii. Ukończył też studia podyplomowe z zarządzania funduszami europejskimi w Wyższej Szkole Europejskiej imienia księdza Józefa Tischnera w Krakowie. Temat: ,,Administracja na Ziemi Koneckiej w okresie od odzyskania niepodległości do dziś.’’

Marian Wikiera – Dyrektor Szkoły, historyk, regionalista, redaktor opracowań ,,Końskie zarys dziejów’’. ,,Tropem Cichociemnych na Ziemi Koneckiej – kurier Jan Ciaś ,,Kula’’.

Przemysław Marczyński – Dziennikarz technologiczny. Redaktor naczelny miesięcznika Mój Mac Magazyn. Od przeszło 10 lat tworzy serwis internetowy www.mojmac.pl. Współautor podcastu – audycji internetowej – MacPodcast. Autor jednego z najstarszych w Polsce blogów o produktach Apple. ,,Jak spotkać Boga w sieci…’’

Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy
Niedziela, 24.06.2018 r.
12.00 – Uroczysta Msza Swięta z udziałem Biskupa. Zakończenie KDKCH.

Parafialny Piknik. – po zakończeniu mszy świętej.

W trakcje dnia: loteriada, Turniej Szachowy o Puchar Proboszcza, dmuchane zamki, zjeżdżalnie, Czarna Flota (możliwość przejażdżki motorem Czarnej Floty), bryczka, kucyki (możliwość przejażdżki bryczką), pokaz Ratownictwa Medycznego, pokaz Straży Pożarnej, gry planszowe, animacje dziecięce, pokazy tańca – Studio Tańca POINT, grochówka z Kuchni Rycerskiej, kiełbasa i kaszanka z grilla, swojski chleb ze smalcem, sałatki, ciasta, wata cukrowa i inne.

18.00 – Koncert gwiazdy wieczoru – zespół Exodus 15.

W trakcie przerwy w koncercie zespołu Exodus 15 losowanie nagród głównych w Loteriadzie.

REKLAMA

Comments are closed.

REKLAMA