REKLAMA

W pięknej scenerii czytano Wesele [wideo, zdjęcia]

Na początku września bieżącego roku miało miejsce Narodowe Czytanie „Wesela” zorganizowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. W Końskich wtedy odbywały się uroczystości Koneckiego Września, a czytanie przełożono na listopad. 

REKLAMA

Inicjatorem tego wydarzenia był Andrzej Lenart, polonista z wykształcenia, niegdyś nauczyciel w koneckim Starym Ogólniaku, a obecnie wicestarosta konecki. –„My w Końskich mieliśmy Konecki Wrzesień, szereg innych uroczystości i jakoś tak nie byliśmy w stanie zorganizować przedsięwzięcia.” – tłumaczy nam inicjator akcji.

Czytanie zorganizowano w koneckim „Mechaniku” w czwartek 28 listopada i nie była to przypadkowa data. –„Dzisiaj jest 110. rocznica śmierci naszego wieszcza Stanisława Wyspiańskiego. Stąd zadzwoniłem do dyrektorów, poprosiłem koleżanki polonistki, one się bardzo zapaliły do tego pomysłu.” – opowiada wicestarosta.

REKLAMA

W akcje zaangażowały się wszystkie szkoły ponadgimnazjalne z naszego powiatu, a także Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy z Baryczy. Wspólnie przygotowano przepiękną scenerię, a także kojarzące się z weselem przebrania oraz rekwizyty. Poloniści odpowiedzialni za sferę merytoryczną przygotowali fragmenty do czytania – były to wybrane sceny z trzech aktów tego doskonałego dzieła Stanisława Wyspiańskiego.

Wydarzenie skupiło władze samorządowe na czele ze starostą koneckim Bogdanem Soboniem, wicestarostą koneckim  Andrzejem Markiem Lenartem, członkinią Zarządu Powiatu Dorotą Dudą, naczelnikiem Wydziału Polityki Społecznej, Oświaty i Zdrowia Starostwa Powiatowego w Końskich Krzysztofem Stacherą, wiceburmistrzem Miasta i Gminy Końskie Krzysztofem Jasińskim, a także wielu dostojnych gości, wśród których nie zabrakło dyrektorów jednostek organizacyjnych samorządu terytorialnego oraz nauczycieli i uczniów wcześniej wspomnianych koneckich szkół. Jak tym wszystkim osobom wypadło czytanie „Wesela”? Posłuchajcie Państwo sami.

Zdjęcia:

REKLAMA