REKLAMA

W Radoszycach otworzono liceum i szkołę policealną dla dorosłych! [wideo, zdjęcia]

Bezpłatne szkoły dla dorosłych Centrum Kształcenia Ustawicznego „PATRONUS” od niedzieli funkcjonują na terenie powiatu koneckiego, a konkretnie w Radoszycach. Uczniowie kończąc tę placówkę podchodzą do egzaminu zawodowego lub matury. O powstanie takiej jednostki od dwóch lat mocno zabiegali włodarze Radoszyc. 

REKLAMA

„Dziś doszliśmy do mety ze szkołą średnią na terenie miasta i gminy Radoszyce. Dziś znów tworzymy historię. Jest to szkoła, która trafia do naszych mieszkańców, a planujemy poszerzyć jej zakres działania. W tej chwili jest to szkoła o profilu zaocznym – liceum oraz również sa tutaj profile pozalicealne. […] Droga do celu była wyboista, bo na drodze stanęły nam między innymi decyzje administracyjne Starostwa Powiatowego, bo taką decyzję musiało starostwo wydać. Oczywiście na początku były to decyzje negatywne. Natomiast dobrnęliśmy do celu i mamy tę część, którą chcieliśmy uzyskać.” – mówił nam podczas otwarcia szkoły Michał Pękala, burmistrz Radoszyc.

Osiągnięty cel oznacza, że edukację w liceum ogólnokształcącym oraz w policealnej szkole zawodowej w Radoszycach rozpocznie około 70 uczniów. Organem prowadzącym jest właściciel CKU „Patronus” Piotr Pająk. Zupełnie za darmo oprócz klasy ogólnokształcącej, której edukacja kończy się maturą funkcjonować będą też kierunki szkoły policealnej: technik BHP, technik informatyk, technik administracji, opiekunka środowiskowa. „Patronus” kształci od lat w innych miejscowościach województwa świetokrzyskiego. –„Szkoła istnieje w Grzymałkowie od czterech lat, w Nowej Słupii od trzech lat, a w tym momencie wchodzimy na rynek Radoszyc. […] Oczywiście mamy aspiracje by szkoła była dzienna. Od samego początku był zamysł szkoły dziennej, ale póki co plany zostały oddalone. Myślę, że w przyszłym roku już uzyskamy wszystkie zgody by w Radoszycach mogła ruszyć dzienna od 1 września.” – opowiada Maciej Dziurdź, wicedyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego „Patronus” w Radoszycach.

REKLAMA

W zaocznej szkole zajęcia prowadzone będą w trybie weekendowym dwa razy w miesiącu. Są one przeznaczone dla osób dorosłych, ale niepełnoletni mogą także zapisywać się do szkoły za pisemną zgodą swojego rodzica lub opiekuna. Placówka za darmo wystawia zaświadczenia dla Wojskowej Komendy Uzupełnień, ZUS-u, Ośrodków Pomocy Społecznej, czy KRUS-u. Co najważniejsze: wszystkie kierunki w tej szkole są BEZPŁATNE, a edukacja kończy się egzaminem maturalnym lub zawodowym. Młoda placówka ma już swoje pierwsze sukcesy – w ostatnim czasie w Zespole Szkół nr 8 w Nowej Słupii 100 % uczniów zdało egzamin zawodowy! Do radoszyckiej jednostki  ciągle można się zapisywać. O szczegóły należy pytać telefonicznie: 41 372 99 99 / 796 618 432. Szkoła mieści się w budynku przy ulicy Ogrodowej 21.

Zdjęcia (Rafał Głogowski):

 

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *