REKLAMA

W Sielpi rozpoczyna się spuszczanie wody! [wideo, zdjęcia]

Oczyszczanie i pogłębianie zbiornika wodnego w Sielpi właśnie się rozpoczęło. Efektem ma być całkowita rewitalizacja terenów wokół zbiornika, a pierwszym krokiem do tego jest trwające spuszczanie wody. 

REKLAMA

„Wykonawca projektu w Sielpi w poniedziałek podpisał porozumienie z Polskim Związkiem Wędkarskim w Kielcach dotyczące ryb w tym zalewie. To był warunek wstępny rozpoczęcia robót i od wczoraj woda w Sielpi zostaje być upuszczana. Wczoraj zaczął się proces spuszczania wody z zalewu. On pewnie trochę potrwa, ale słowo stało się ciałem.” – mówił podczas ostatniej sesji Rady Miasta Krzysztof Obratański, burmistrz Końskich.

Zadanie warte prawie 8 milionów złotych zrealizuje firma CELIS z Niekłania Wielkiego w gminie Stąporków. Kluczowy element tego projektu to odmulenie dna zbiornika i odtworzenie jego czaszy. To właśnie jest przedmiotem umowy, a także kilka elementów infrastruktury, która będzie towarzyszyć, czyli ścieżki, oświetlenie, ławki, kładka i mostek w stronę Czarnej Koneckiej umożliwiające dostęp obszarów, które są cenne przyrodniczo.

REKLAMA

Wykonawca ma za zadanie także odtworzyć umocnienia zachodniego brzegu zbiornika, odtworzyć bioróżnorodności ekosystemu, zbudować instalację oświetleniową i stworzyć monitoring wokół całego zalewu. Na miejscu pojawią się także nowe kosze i tablice informacyjne. Jeżeli firma nie zdąży przed sezonem turystycznym 2019 całkowicie spuścić wody, odmulić dna i napuścić nowej wody to prace ma kontynuować po jego zakończeniu. Zapisy w umowach są tak skonstruowane, że sezon turystyczny na Sielpi na pewno ma być „z wodą”.

Kolejne miliony pozyskane z zewnątrz gmina zamierza wydać by rozpocząć drugą część projektu przebudowy Sielpi. W ramach niej powstaną urządzenia wodne, urządzenia piętrzące służące temu, by nanosy i zamulenia już nigdy nie zagrażały temu zalewowi.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *