REKLAMA

Wideo: Noworoczne spotkanie samorządowców powiatu koneckiego

Władze powiatu koneckiego od wielu lat organizują spotkania noworoczne dla wszystkich samorządowców z regionu. Tegoroczne odbyło się w piątek w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Końskich. Udział wzięli w nim także goście spoza naszego powiatu – między innymi Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski oraz europoseł Czesław Siekierski. Podczas spotkania wręczono także nagrody dla liderów promowania powiatu koneckiego na zewnątrz. 

REKLAMA

W spotkaniu udział wzięli niemal wszyscy znaczący samorządowcy powiatu koneckiego, a rozpoczęto je minutą ciszy ku czci tragicznie zmarłego Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Na miejscu wypatrzyliśmy między innymi Krzysztofa Obratańskiego – burmistrza Końskich, Dorotę Łukomska – burmistrz Stąporkowa, Michała Pękalę – burmistrza Radoszyc, Stanisława Pacochę – wójta Gowarczowa, Jarosława Pawelca – wójta Smykowa, Piotra Pieca – zastępcę wójta Rudy Malenieckiej. Włodarzom towarzyszyli przewodniczący rad gmin, radni. Nie zabrakło także niemal wszystkich radnych powiatowych oraz oczywiście gospodarzy – starosty Andrzej Lenarta, jego zastępcy Bogdana Sobonia i członka zarządu powiatu Damiana Rozmusa.

Uroczystość poprowadzili: Beata Jakubowska – dyrektor ZSP nr 1 w Końskich oraz naczelnik edukacji w Starostwie Krzysztof Stachera. A otworzyli ją krótkimi wystąpieniami: starosta Andrzej Lenart oraz przewodnicząca Rady Powiatu Koneckiego Dorota Duda.

REKLAMA

„Korzystając z okazji wspólnie z panią przewodniczącą chcieliśmy Państwu złożyć najlepsze życzenia noworoczne, spełnienia wszelkich aspiracji: tych zawodowych, osobistych, ale i samorządowych” – mówił Lenart, a Duda dodała –„Życzyłabym sobie byśmy wszyscy się więcej uśmiechali, bo nawet ta anegdota <<Co tam słychać? – Stara bieda>> już nas klasyfikuje jako trochę smutnych. Życzę Państwu dużo radości – tak w życiu zawodowym, działalności społecznej, jak i życiu osobistym.  Życzę by to nasze życie było radośniejsze, ale i spokojniejsze” – życzyła przewodnicząca Rady Powiatu Koneckiego.

W dalszej części starosta Lenart wygłosił dłuższą przemowę – podsumowywał on w liczbach wszystko to co zadziało się w 2018 roku w ramach zadań i obowiązków władzy powiatowej. Wicestarosta Bogdan Soboń mówił z kolei o trudnościach związanych z zarządzaniem powiatem.

„I tak w zadaniach drogowych: w ramach Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej zrealizowano dwa zadania związane z przebudową dróg o łącznej długości ponad 4 kilometrów o wartości ponad 1,5 miliona złotych. W tym wkład własny powiatu wyniósł 400 tysięcy. W ramach rządowego programu na rzecz rozwoju i konkurencyjności regionów poprzez wsparcie lokalnej infrastruktury drogowej zrealizowano zadanie dotyczące przebudowy drogi o długości 2 kilometrów na Starą Kuźnicę. W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 14-20 zrealizowano dwa zadania związane z przebudową dróg na długości 8 kilometrów. W tym miejscu chcę podziękować wszystkim samorządom gminnym, które współfinansowały te inwestycje: gminie Fałków, Ruda Maleniecka, Radoszyce, Końskie, które dołożyły do tych inwestycji. Ponadto wspólnie z samorządami gmin, ale też Nadleśnictwem Barycz zrealizowaliśmy 32 zadania drogowe dotyczące przebudów na łączną długość 25 kilometrów za kwotę 9 milionów złotych” – wyliczał drogowe inwestycje starosta Lenart.

„W powiecie trzeba stworzyć zarząd, koalicję i umiejętnie w tym zarządzie się dogadywać. Nam się to od 2006 roku przez 12 lat bardzo dobrze udawało. O tym też wyborcy zadecydowali w kolejnych wyborach. 2019 rok będzie trzynastym naszej współpracy, ale nie jestem przesądny. Jestem optymistą odnośnie tego co będzie. Nie przedłużając chciałem wszystkich pozdrowić, szanowne panie, szanownych panów, jak również podziękować naszym wypróbowanym przyjaciołom.” – dodawał wicestarosta Soboń.

Noworoczne spotkanie występami muzycznymi uświetniły uzdolnione wokalistki Ala Woldańska oraz Zuzanna Szlenk. Podczas utrzymanego wciąż w klimacie świątecznym spotkania nie mogło zabraknąć życzeń dla samorządowców, ale i dla mieszkańców. W imieniu działaczy złożył je Marian Jankowski – przewodniczący Rady Miasta i Gminy Radoszyce, w imieniu włodarzy Krzysztof Obratański – burmistrz Końskich.

„Wszystkim Państwu, a za Waszym pośrednictwem wszystkim mieszkańcom miast i gmin powiatu koneckiego złoże najserdeczniejsze życzenia na nowy rok. To rok pełen wyzwań, rok szczególny, bo pierwszy rok nowej kadencji, która przyniosła z jednej strony zdobycie lub powtórzenie mandatu wyborczego dla samorządowców.  I wszystkim, którzy osiągnęli ten sukces chciałbym pogratulować. To też rok rozpoczynający kadencję zmian i wyzwań. To pierwsza kadencja trwająca pięć lat, to również taka kadencja, w której wzmocnieniu uległy role radnych gmin oraz powiatu. To jest czas kiedy będziemy mieć kolejne słupy milowe w naszej historii nie tylko do przypomnienia, ale i zatrzymania się, sprawdzenia gdzie jesteśmy, dokąd idziemy i co zrobiliśmy do tej pory. Rok miniony to rok obchodów Stulecia Niepodległości Państwa Polskiego. Za kilka miesięcy będziemy odwoływać się do wydarzeń 4 czerwca 1989 roku, do wyborów czerwcowych, które rozpoczęły proces demokratyzacji Polski i spowodowały, że jesteśmy gospodarzami we własnym kraju. W przyszłym roku będziemy mieć za sobą szczególnie ważną datę pierwszych wyborów samorządowych. Bardzo chciałbym by rachunek sumienia, który wszyscy powinniśmy zrobić wypadł pozytywnie. Byśmy podsumowując czas miniony mieli możliwość z satysfakcją stwierdzić, że  rzeczywiście komu droga otwarta do nieba to tym co służą ojczyźnie. Natomiast myślę, że tu stojący tak szybko się tam nie wybierają. Czego i Państwu serdecznie życzę” – przemawiał burmistrz Końskich Krzysztof Obratański.

Głos zabrali także przedstawiciele wyższej władzy: Marszałek Województwa Andrzej Bętkowski oraz europoseł Czesław Siekierski. Ten drugi mówił o tym, że wygranie jakichkolwiek wyborów nie powinno być celem samo w sobie.

„Wszystkiego najlepszego wspólnocie samorządowej powiatu koneckiego, a że są tutaj też goście z zewnątrz to i również sąsiadom” – życzył wszystkim marszałek Bętkowski.

„Wybory są wyborami. Później przychodzi praca na rzecz ludzi, wyborców. Wszyscy jesteśmy razem i tak to powinno być. To chciałbym podkreślić i tego pogratulować. Jeszcze jedno: ważne jest by utrzymywać kontakty z tymi, którzy stąd wyszli. Ta Wasza współpraca przychodzi chlubę naszym miejscowościom, ale jest także bardzo miła dla tych, którzy są zapraszani, którzy przyjeżdżają. Naprawdę nie ma lepszej promocji niż przez ludzi” – podkreślał europoseł Czesław Siekierski.

Bardzo wzruszającym momentem gali było wejście na scenę Krzysztofa Garłowskiego z zarządu PCK w powiecie koneckim. Oznajmił on zgromadzonym, że w naszym regionie, a dokładnie w gminie Stąporków mieszka rekordzista województwa pod względem ilości oddanej krwi, a następnie zaprosił go na scenę. Mowa o Kazimierzu Głowackim, który w swoim życiu oddał przeszło 87 litrów tego najcenniejszego płynu! Gratulacje rekordziście złożyli marszałek Bętkowski oraz burmistrz Stąporkowa Dorota Łukomska. Jemu samemu wzruszenie odebrało głos.

Niemal na koniec wydarzenia, po około dwóch godzinach przemów, wręczono jeszcze nagrody i podziękowania dla osób, które w sposób szczególny swoimi działaniami przyczyniły się dla powiatu koneckiego oraz jego promocji na zewnątrz. Wyróżnienia otrzymali: młody filmowiec ze Stąporkowa – Mikołaj Wróbel, Młodzieżowa Rada Miejska w Radoszycach, młody mistrz matematyki – Maciej Dziuba, student informatyki, zwycięzca wielu konkursów i olimpiad – Paweł Wesołowski, uczniowie ZSP nr 1 – twórcy najlepszej turbiny wiatrowej w kraju Kacper Łyczek i Michał Piłat, regionalista Marek Kozerawski, artystka Elżbieta Musiał, zwyciężczyni konkursu „Szycie na pokaz” – Monika Grzegorczyk, kulturyści – Żaneta Szlęzak i Kamil Szlęzak oraz dyrektor Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu dr Maciej Chłopek.

Na zakończenie dla wszystkich koncert dał zespół RiF.

Zdjęcia (Paulina Adamczyk):

REKLAMA


Dodaj komentarz