REKLAMA

Wiedza o pożarnictwie wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem [wideo, zdjęcia]

„Młodzież zapobiega pożarom” – pod takim hasłem w piątek w siedzibie Państwowej Straży Pożarnej w Końskich odbyła się kolejna już edycja Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej na stopniu powiatowym. Główne nagrody zgarnęli młodzi mieszkańcy Fałkowa, Czermna i Rudy Malenieckiej.  

REKLAMA

Konkurs odbył się pod patronatem starosty koneckiego Bogdana Sobonia oraz Wojewódzkiego Komendanta Straży Pożarnej starszego brygadiera Adama Czajki. Część nagród ufundowało Starostwo Powiatowe, główne nagrody dla zwycięzców w postaci boomboxów i radiomagnetofonów ufundował komendant wojewódzki.

Turniej otworzyli: Grzegorz Zieliński – Komendant Powiatowy Straży Pożarnej w Końskich, Dorota Duda – członek Zarządu Powiatu Koneckiego oraz Wiesław Basiak – naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym. We wstępie specjalnymi medalami zasług nagrodzono nauczycieli, którzy od lat przygotowują uczniów do turnieju.

REKLAMA

Podczas turniej odbył się także pokaz sprzętu ratowniczego.

Srebrne medale otrzymali: Piotr Mirecki z I LO w Końskich; Aleksandra Fidos ze Szkoły Podstawowej w Lipie; Dorota Zygmunt z Gimnazjum w Rudzie Malenieckiej; Justyna Soja-Sadowska z Gimnazjum w Stadnickiej Woli. Brązowe medale otrzymali: Justyna Zych ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Stąporkowie; Urszula Metrycka z Gimnazjum w Słupi Koneckiej.

Potem już przyszedł czas na rywalizację, a wzięło w niej udział kilkudziesięciu uczniów z całego powiatu koneckiego. Wcześniej bowiem odbyły się eliminacje gminne. –„Najpierw były eliminacje gminne. Najlepsi uczniowie, po trzech, zostali zakwalifikowani do etapu powiatowego i tutaj trwają eliminacje o etapu wojewódzkiego.  Tutaj mamy dwa etapy: pierwszy etap to jest test pisemny jednokrotnego wyboru. Obecnie trwa przerwa i uczniowie są na dole, zapoznają się ze sprzętem, trwa taka krótka pogadanka z naszymi dowódcami. Tam różne szczegółowe pytania mogą paść, bo wiedza reprezentantów poszczególnych szkół jest naprawdę wysoka. Z naszych reprezentantów w poprzednich latach mieliśmy nawet zwycięzców na szczeblu krajowym.”- tłumaczy Mariusz Czapelski, oficer prasowy PSP Końskie.

Turniej na szczeblu powiatowym podzielony był na dwa etapy: pisemny oraz ustny.

W ostatnich latach zwycięzcom turnieju na poziomie całej Polski został Mateusz Gil z Dęby w gminie Ruda Maleniecka. Dla najlepszych na etapie centralnym organizatorzy od lat przewidują indeksy na uczelnie pożarnicze. Poziom konkursu zawsze jest więc bardzo wysoki. –„Pytania są przeróżne. Od historii, choćby od tego w którym roku został założony Związek OSP przechodząc przez sprzęt, różne oznaczania, skróty które trzeba rozwinąć. Są też pytania dotyczące prewencji. Także uczeń, który rozwiązuje taki test i kwestii ustnej odpowiada na większość pytań to naprawdę ma wiedzę taką, że niektórzy strażacy mogli by mieć problem jeżeli chodzi o te pytania z historii.” – opowiada nam oficer prasowy koneckiej straży pożarnej.

Ostatecznie po etapie pisemnym oraz finale ustnym wyłoniono trzech najlepszych uczestników turnieju na szczeblu powiatowym w każdej z grup wiekowych. W kategorii Szkół Podstawowych wygrał Mateusz Wiaderny zamieszkały w Fałkowie, którym opiekowała się Beata Gonerka; w kategorii Gimnazjów wygrał Mateusz Zając z Czermna, którym opiekował się Marcin Dziuba, a w kategorii Szkół Ponadgimnazjalnych triumfował Jan Pachuc z Rudy Malenieckiej z opiekunem Piotrem Mireckim. Gratulujemy!

Zdjęcia:

Zwycięzcy turnieju. Od lewej: Mateusz Zając, Mateusz Wiaderny i Jan Pachuc.

 

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

REKLAMA