REKLAMA

Wiele zmian w placówkach edukacyjnych gminy Końskie [wideo, zdjęcia]

Nowy rok szkolny zazwyczaj wiąże się z remontowymi zmianami w placówkach edukacyjnych. Koneckie szkoły, których organem prowadzącym jest gmina Końskie nie są w tym przypadku wyjątkiem. Wielkie remonty przeszły szkoły w Modliszewicach, Kazanowie, Rogowie i Nieświniu. 

REKLAMA

„Stoimy przed szkołą w Kazanowie, a to jedna z trzech placówek oświatowych, które zostały poddane gruntownej termomodernizacji. Ona polegała nie tylko na wymianie okien, dociepleniu ścian i dachów, ale też na przebudowie oświetlenia, instalacji elektrycznej i instalacji ciepłowniczej tak by ostatecznie po tej przebudowie budynek był bardzo energooszczędny pod każdym względem.” – tłumaczy Krzysztof Obratański, burmistrz Końskich.

Termomodernizacje za łącznie blisko 3 miliony i 100 tysięcy złotych oprócz placówki w Kazanowie przeszły także te z Modliszewic i Rogowa. W Rogowie prace były najbardziej skomplikowane, bo wymieniano tam pokrycie dachowe i tutaj wykonawca w związku z bardzo upalnym latem poprosił o kilka dodatkowych tygodni na dokończenie zadania. Jednak najdalej w ciągu miesiąca szkoła ta będzie po remoncie. W Modliszewicach wykonywane są już ostatnie poprawki. W Kazanowie termomodernizacja także jest na ukończeniu, ale tę szkołę czeka jeszcze jedna ważna przebudowa. –„Kiedy weszliśmy w tę świadomość, że szkoła będzie ośmioklasowa zdecydowaliśmy na prace koncepcyjne nad rozbudową budynku. Ośmiu klas nie jest w stanie w sposób fizyczny ona przyjąć by nie tworzyć konieczności uruchomienia drugiej zmiany lub innych sztuczek organizacyjnych, które byłyby tu konieczne. Za mną jest stara sala gimnastyczna, a projekt przewiduje nadbudowę na tej sali gimnastycznej tak by dorównać poziomem do całego budynku. W ramach tej nadbudowy powstanie kilka dodatkowych sal, które docelowo rozwiążą problem lokalizacji klas dodatkowych.” – mówi burmistrz Obratański.

REKLAMA

Dużą metamorfozę przeszła także Szkoła Podstawowa z Nieświnia. –„Nieświń przez całe lata miał przychodnię, która służyła nie tylko dzieciom, ale i mieszkańcom wsi. To się zmieniło o tyle, że rejonizacja spowodowała, że ta placówka poza jednym gabinetem nie była konieczna. Natomiast podobnie jak w innych szkołach ucywilizowanie procesu edukacyjnego oznaczało przeprowadzenie toalet i łazienek do szkoły. Powstał tam również przedszkole i w rezulatacie przy powrocie ósmej klasy tam zabrakłoby powierzchni. Dlatego część powierzchni, które do niedawna zajmowała służba zdrowia zostało przystosowanych do potrzeb edukacyjnych.” – opowiada burmistrz Obratański.

Dodatkowo w niemal wszystkich pozostałych placówkach edukacyjnych przez minione wakacje odbyły się mniejsze lub większe remonty.

Zdjęcia:

 

REKLAMA

Dodaj komentarz