REKLAMA

Wiemy ilu konecczan rozliczyło się przez internet!

Końskie i okolice idą z duchem czasu. Widać to choćby po tym w jaki sposób składamy roczne rozliczenia podatkowe. Dotarliśmy do najświeższych danych. 

REKLAMA
Urząd Skarbowy Końskie

Niektórzy mieszkańcy Końskich i okolic czekali w kolejkach by złożyć tradycyjny PIT.

Dokładnie 29 850 rozliczeń wpłynęło do koneckiego Urzędu Skarbowego. Ponad 50,5 % z nich dotarło drogą elektroniczną. To duża zmiana w sposobie rozliczania się przez konecczan. Jeszcze w zeszłym roku tylko 41 % PIT-ów było złożonych przez internet. Co ciekawe najczęściej z drogi elektronicznej korzystali przedsiębiorcy. PIT-36 i PIT-36L to druki dla prowadzących działalność gospodarczą i to właśnie odsetek takich osób rozliczających się przez internet był w Urzędzie Skarbowym w Końskich największy. Prawie 64 % z wszystkich składających PIT-36 i aż 78 % z tych rozliczających się za pomocą PIT-36L  zrobiło to właśnie drogą elektroniczną!

REKLAMA

Najpopularniejszy PIT-37 przeznaczony dla osób fizycznych w sposób elektroniczny złożyło 47 % z wszystkich rozliczających się.

Duży wpływ na tak dużą i wciąż rosnącą popularność elektronicznych deklaracji mogły mieć kampanie Ministerstwa Finansów. Jedną z nich była akcja „Szybki PIT”. Jej celem była pomoc podatnikom przy rozliczeniu rocznej deklaracji PIT, poprzez udzielenie wszelkich przydatnych informacji. W skali kraju również dzięki temu programowi pobito rekord – złożono ponad 8 mln 400 tys. elektronicznych deklaracji  wobec 7 mln 100 tys. w 2015 r.

W Końskich przyjęły się Dni Otwarte, które zostały zorganizowane pod koniec kwietnia. Wielu gości Urzędu Skarbowego podczas nich decydowało się w asyście pracownika fiskusa złożyć swoją deklaracje przez internet. Powtarzaną po raz kolejny inicjatywą były też dyżury urzędników ze Skarbówki w Stąporkowie. Podczas czterech dni takich dyżurów rozliczyło się tam łącznie 291. osób.

Wciąż nie wiadomo ile osób zapomniało lub po prostu spóźniło się ze swoim rozliczeniem. Za opieszałość w tej kwestii grożą poważne konsekwencje, tzn. grzywny wynoszące nawet do 37 tysięcy złotych.

REKLAMA
REKLAMA