REKLAMA

Wspomnienia o Piłsudskim w koneckiej bibliotece

W środę (15 listopada) do Końskich zawita Fundacja Zatrzymać Czas z projektem „Ścieżka obok drogi”, Wspomnienie o Józefie Piłsudskim w 150 rocznicę urodzin Marszałka. Spotkanie odbędzie się w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Końskich o godz. 17.00.

REKLAMA

„Ścieżka obok drogi” to tytuł książki autorstwa Kazimiery Iłłakowiczówny będącej wspomnieniem o Marszałku Józefie Piłsudskim. Podczas spotkania, specjalnie zaadoptowane fragmenty utworu odczyta aktorka Ewa Dałkowska przy muzyce na żywo w wykonaniu Janusza Bogackiego, kompozytora i pianisty.

REKLAMA

Kazimiera Iłłakowiczówna (6 sierpnia 1892 – 16 lutego 1983) – polska poetka i tłumaczka, studiowała w Oksfordzie i Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 1926-1935 była sekretarką Józefa Piłsudskiego. W latach 1936–1938 odbyła tournée po Europie z wykładem o marszałku Piłsudskim. Wiele miejsca w swojej twórczości poświęciła Marszałkowi: tomik „Wiersze o Marszałku Piłsudskim oraz zbiór wspomnień „Ścieżka obok drogi”. Jest laureatką Państwowej Nagrody Literackiej oraz nagród Ministerstwa Kultury i Sztuki. Otrzymała tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

REKLAMA
REKLAMA