REKLAMA

Zaledwie kilka osób przyszło na konsultacje dotyczące Parku Miejskiego [wideo]

Pierwsze konsultacje dotyczące rewitalizacji Parku Miejskiego w Końskich odbyły się w połowie stycznie w Bibliotece Publicznej. Wtedy przybyli stwierdzili, że godziny takiego spotkania powinny być bardziej przyjazne. Ustalono więc, że drugie konsultacje rozpoczną się o godzinie 16.00.W efekcie we wtorek na konsultacje przyszło tylko kilka osób. 

REKLAMA

Na wstępie burmistrz Krzysztof Obratański zaprezentował plan modernizacji parku, który obowiązywał zanim za jego zmienianie wzięli się projektanci z firmy BD Projekt z Wilczej Góry koło Warszawy. Według planów ustalonych w jeszcze w poprzedniej kadencji dziedziniec, który znajduje się obecnie między Urzędem Miasta a Biblioteką byłby wydłużony aż do ulicy Mieszka I-go. Później o swojej wizji opowiadali projektanci: Piotr Doniec i Monika Bednarczyk-Doniec. –„W obiektach tej klasy przyjęło się stosować nawierzchnie żwirowe. Rozumiejąc Państwa potrzeby i wychodząc na przeciw postulatom miasta myśmy wymogli na konserwatorze zabytków pozostawienie nawierzchni asfaltowych by ułatwić dostęp do obiektów, które pełnią funkcje również publiczne, a nie tylko muzealne. Są to pewne odstępstwa od reguł, które są przyjęte. Natomiast generalnie w tego typu obiektach powinno się stosować materiał naturalny, a unikać nawierzchni asfaltowych, betonowych. Po to by później Państwo wchodząc do tego typu parku jak jest u Państwa mieli poczucie spójnej, dobrze zaprojektowanej przestrzeni zabytkowej.” – tłumaczył przybyłym problem związany z nawierzchnią architekt Piotr Doniec.

Projektanci opowiadali też o tym, że z parku zniknie tylko minimalna ilość drzew – głównie tych, które są chore lub zupełnie martwe, pokazywali też wizualizacje nowych alejek. Wiele uwagi poświęcili obiektom, które mają zostać odtworzone – pojawi się mostek, płaskorzeźby, odtworzone mają zostać tak zwane „Kolosy Egipskie”, czyli bardzo charakterystyczne rzeźby.

REKLAMA

Punktem spornym pomiędzy projektantami, a mieszkańcami były tuje, które znajdują się przy pomniku Glorietty. Zgodnie z planami mają one zostać wycięte. Podczas konsultacji w tej sprawie usłyszeliśmy sprzeciw mieszkańców.

Plany dotyczące Parku Miejskiego cały czas można oglądać w Urzędzie Miasta, mają one zostać także udostępnione za pomocą strony internetowej jednostki umkonskie.pl. Uwagi do planu wciąż można przekazywać – zarówno drogą elektroniczną, jak i bezpośrednio w urzędzie.

REKLAMA

Comments are closed.

REKLAMA