REKLAMA

Zapraszamy na Kuźnice Koneckie! [wideo]

„Z Orszakiem Króla Kazimierza Wielkiego” – pod takim hasłem odbędzie się w sobotę już dziewiętnasta edycja Kuźnic Koneckich. Imprezy, która jest wizytówką powiatu koneckiego. Udział można w niej wziąć na kilka sposobów: autokarem, rowerem lub przybyć na jedną z części. Główne obchody zaplanowano w Lipie, Fałkowie oraz w Maleńcu. 

REKLAMA

„W najbliższy weekend wszystkich Państwa za pośrednictwem tkn24.pl zapraszam na XIX Kuźnice Koneckie. Trasa naszego wędrowania za Królem Kazimierzem rusza z Końskich – tutaj wystartują i rowerzyści i motocykliści i autobusu.” – zaprasza starosta konecki Bogdan Soboń.

Start trasy rajdu rowerowego przewidziano o godzinę 9:45 z parkingu przy Szkole Podstawowej w Stadnickiej Woli. Wciąż trwają zapisy na rajd, jak i na przejazd autobusem – szczegóły znajdziecie na stronie internetowej Starostwa Powiatowego (TUTAJ).

REKLAMA

W każdej z miejscowości, do której dotrze symboliczny orszak czekać będzie mnóstwo atrakcji. –„O godzinie 15.00 będzie msza święta w obrządku łacińskim w Lipie, a poprzedzać będą ją turnieje i wizyta obozowiska na Wielkiej Polanie – tam będzie Król Kazimierz Wielki na Łowach. Po mszy udamy się do Fałkowa, gdzie odbędzie się inscenizacja nadania praw miejskich dla Fałkowa z 1340 roku. Przewidujemy pojedynki rycerskie na zamku, będą też tańce z epoki. Z Fałkow udajemy się do Maleńca by rozdać Koneckie Marki i podsumować cały dzień.” – tłumaczy starosta Soboń.

Gospodarzem Kuźnic będą więc także włodarze gmin: Ruda Maleniecka oraz Fałków. Mocno zaangażowane są lokalne nadleśnictwa. To w związku z tym, że jednym z tematów przewodnich XIX Kuźnic Koneckich jest łowiectwo. –„Robimy to pod egidą wizyty Króla Kazimierza Wielkiego, a w związku z tym, że Kazimierz Wielki uległ wypadkowi na terenie powiatu koneckiego, bo Przedbórz do 1976 roku był w granicach administracyjnych powiatu koneckiego i miało to miejsce koło miejscowości Żeleźnica w 1370 roku i był to najsłynniejszy do tej pory wypadek na łowach w historii naszego łowiectwa. Z racji, że Dwór Myśliwski Król posiadał w Przedborzu wspaniały to do niego właśnie będzie zmierzał przez Lipę i Fałków. A my chcemy to przypomnieć i zrobić taką małą lekcję historii.” – mówi starosta Bogdan Soboń.

Inscenizacje historyczne i pikniki zostaną przeprowadzone i w Lipie i w Fałkowie. Organizatorzy zapowiadają między innymi pokaz psów myśliwskich oraz trofeów łowieckich. Podczas scenek historycznych w rolę Króla Kazimierza ma wcielać się Andrzej Kos – twórca koneckiego Orszaku Trzech Króli. Kolejne atrakcje czekają na przybyłych na finał w Maleńcu. Tam odbędzie się gala wręczenia powiatowych nagród, zaprezentują się mali i duzi strażacy z różnych jednostek, a koncert da grupa Baby Rock.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

REKLAMA