REKLAMA

100 lat Policji. Obchody także w Końskich [wideo, zdjęcia]

Co roku w lipcu obchodzimy Święto Policji. Tym razem uroczystości były szczególnie podniosłe, a to w związku ze stuleciem policji w naszym kraju. Świętowali także funkcjonariusze z powiatu koneckiego. Jak zwykle nie zabrakło wielu życzeń oraz gratulacji, a także wręczenia nagród oraz awansów. 

REKLAMA

Święto rozpoczęło się od przemarszu spod Komendy Powiatowej Policji w Końskich przy ulicy Łaziennej do Kolegiaty św. Mikołaja. Tam kapelan powiatowy policji ksiądz dziekan Andrzej Zapart odprawił uroczystą mszę świętą w intencji wszystkich stróżów prawa. Następnie funkcjonariusze oraz zaproszeni goście zebrali się w sali konferencyjnej komendy by wziąć udział w oficjalnej części.

We wstępie odśpiewano hymn Polski, a całości wydarzenia towarzyszył poczet sztandarowy. Mistrzem uroczystości był naczelnik wydziału prewencji Mariusz Świeca. Jako gospodarz wszystkich gości przywitał zaś komendant koneckiej policji Waldemar Cisowski. To komendant jako pierwszy zabrał głos jednocześnie witając wszystkich przybyłych –„W dniu dzisiejszym świętujemy tu u nas w Końskich bardzo ważną rocznicę dla nas policjantów, a mianowicie setną rocznicę powstania Polskiej Policji Państwowej, która została ustawą powołana 24 lipca 1919 roku. I choć na początku swoim zakresem obejmowała teren byłego Księstwa Polskiego to unifikacja struktur policyjnych miała miejsce dopiero w 1928 roku, dlatego że na tych terenach w zaborze pruskim, austriackim początkowo były struktury policyjne na wzór tych, które zaborcy pozostawili. Od początku celem pracy policji, który jest i obecnie aktualny było to by zapewnić bezpieczeństwo i porządek dla obywateli Państwa, które dopiero się odrodziło. Nie było to proste zadanie” – przypominał rys historyczny dotyczący powstania policji inspektor Waldemar Cisowski, Komendant Powiatowy Policji w Końskich.

REKLAMA

Na uroczystość przybył sam Komendant Wojewódzki Policji inspektor Paweł Dzierżak. Obecni byli także nasi samorządowcy – starosta konecki Grzegorz Piec, burmistrz Końskich Krzysztof Obratański i wiceburmistrz Krzysztof Jasiński, burmistrz Radoszyc Michał Pękala, wójt Fałkowa Henryk Konieczny, wójt Rudy Malenieckiej Leszek Kuca, wójt Słupi Koneckiej Robert Wielgopolan, wójt Gowarczowa Stanisław Pacocha. Reprezentujący związek osp druh Tadeusz Nowakowski oraz straż pożarną – naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa w Starostwie i działacz pożarniczy druh Tadeusz Basiak oraz związkowcy policyjni.

W imieniu gości policjantom za służbę dziękowali: starosta Piec i burmistrz Obratański. Ten drugi z okazji jubileuszu przekazał także pamiątkowy grawerton.

„Z okazji święta Policji przyjmijcie wyrazy ogromnego podziwu i życzenia. Dużo zdrowia, sukcesów w życiu prywatnym i zawodowym. Przyjmijcie też podziękowania w imieniu mieszkańców powiatu koneckiego za Waszą służbę, zaangażowanie i za to, że często z narażeniem życia dbacie o bezpieczeństwo naszych mieszkańców. Gratuluję odznaczonym i życzę jak najdłuższych lat w spokoju i jak najmniej interwencji” – mówił starosta Piec.

„Od wielu lat obserwuje zjawisko, które statystycznie daje się ująć na poziomie ogólnym, ale dla mnie i dla moich współpracowników jest bardzo ważne na poziomie lokalnym, a mianowicie wzrost bezpieczeństwa, wzrost zaufania do policji. […] Wszystkim awansowanym, mianowanym chciałbym serdecznie pogratulować. Natomiast w tę setną rocznicę powstania Waszej formacji chciałbym na ręce pana komendanta wręczyć pamiątkowy grawerton, który zachowa w pamięci dzisiejsze spotkanie, ale i życzenia dedykowane wszystkim policjantkom i policjantom z Końskich” – przemawiał burmistrz Obratański.

Najważniejszym elementem dnia było wręczenie odznaczeń i medali – między innymi za wieloletnią służbę. Funkcjonariusze otrzymali także awanse zawodowe. Wręczali je zaś komendanci – wojewódzki Paweł Dzierżak oraz powiatowy Waldemar Cisowski. W imieniu docenionych policjantów głos zabrała starsza posterunkowa Ewa Bańburska – „W imieniu wszystkich wyróżnionych i odznaczonych funkcjonariuszy chciałabym serdecznie podziękować panom komendantom za uznanie i docenienie naszej pracy. Jednocześnie chciałabym zapewnić, że awanse zmobilizują nas do skutecznej, rzetelnej i sumiennej pracy. My dołożymy wszelkich starań ażeby nasza służba była jeszcze bardziej efektywna, co korzystnie wpłynie na wizerunek policji i zadowolenie wśród lokalnej społeczności” – dziękowała starsza posterunkowa Ewa Bańburska.

Życzenia przekazywał także najważniejszy policjant w województwie, czyli Komendant Wojewódzki Policji w Kielcach inspektor Paweł Dzierżak –„Przekazuje Wam na Wasze ręce podziękowania dla wszystkich i jednocześnie gratulacje za otrzymane awanse, odznaczenia, bo my mamy taką możliwość by w ten sposób wyrazić uznanie i szacunek. Nadając te odznaczenia, które są przecież dla najlepszych, a Wy dzisiaj nimi jesteście. Na koniec złożę Wam życzenia, ale takie bardzo osobiste: Abyście mieli satysfakcję z tego co robicie” – życzył inspektor Dzierżak.

Listę wszystkich nagrodzonych i awansowanych znajdziecie Państwo poniżej. Do najlepszych życzeń dla naszych policjantów dołącza się także nasza redakcja.

Lista awansowanych i odznaczonych: 

Postanowieniem Prezydenta RP Brązowe medale za długoletnią służbę otrzymali:
– podkom. Jarosław Smołuch
– mł. asp. Tomasz Kruszyna

Decyzją ministra MSWiA
Srebrną odznakę otrzymał zasłużony policjant:
– asp. szt. Dariusz Ostrowski

Brązowe medale za zasługi dla pożarnictwa otrzymali:
– st. post. Bartłomiej Polewczyk
– mł. asp. Robert Banaszkiewicz

Awanse:

Starszym posterunkowym policji zostali:
post. Krzysztof Kraul
post. Marcin Turalski
post. Ewa Bańburska
post. Bartłomiej Polewczyk
post. Karolina Perońska
post. Anita Ogłoza
post. Kacper Kuleta
post. Marcin Duda

Aspirantem policji został:
mł. asp. Dariusz Czapla

Młodszym aspirantem policji został:
sierż. szt. Karol Przygodzki

Młodszym aspirantem policji zostali:
sierż. szt. Jacek Czyżewski
sierż. szt. Grzegorz Rydz
sierż. szt. Marcin Swat
sierż. szt. Norbert Zygmunt

Sierżantem policji zostali:
st. post. Sławomir Bańburski
st. post. Mateusz Bielecki
st. post. Radosław Sikora
st. post. Adrian Zenka

Aspirantem sztabowym policji zostali:
st. asp. Grzegorz Grabowski
st. asp. Tomasz Mikulski
st. asp. Magdalena Wnukowska

Starszym aspirantem policji zostali:
asp. Adam Adamus
asp. Jarosław Bachanek

Aspirantem policji zostali:
mł. asp. Artur Dębowski
mł. asp. Marcin Mackiewicz
mł. asp. Marcin Szejna
mł. asp. Krzysztof Serek
mł. asp. Piotr Wasiński
mł. asp. Paweł Wrzeszcz

Sierżantem sztabowym policji zostali:
st. sierż. Krzysztof Domagała
st. sierż. Andrzej Durlik
st. sierż. Karol Jędrychowski
st. sierż. Piotr Przygodzki
st. sierż. Daniel Szymoniak

Starszym sierżantem policji zostali:
sierż. Mateusz Hendel
sierż. Mariusz Kosada
sierż. Bartłomiej Kuder
sierż. Marcin Łyczek
sierż. Maciej Sroka

Zdjęcia (Piotr Malinowski, Arek Góral):

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *