REKLAMA

111 lat skończył Stanisław Kowalski pochodzący z Konecczyzny

W powiecie koneckim jest wiele osób w wieku ponad 100 lat. Powiązane z naszym regionem są też przypadki osób, które przeżyły więcej niż 110 lat! Wśród nich jest Stanisław Kowalski pochodzący z Rogówka w gminie Gowarczów, obecnie jest on najstarszym mężczyzną w Polsce. Aktualnie mieszka w Świdnicy i trzyma się bardzo dobrze. 

REKLAMA

Foto: pinterest.com

Osoby, które przekroczyły granicę 100 lat, która wydaje się niemal nieosiągalna, przeżyły bardzo wiele ważnych momentów w historii Polski. Tych, którzy przeżyli 110 lat jest naprawdę niewiele. Obecnie w Polsce żyje około 2200 stulatków, z czego 119 pochodzi z województwa świętokrzyskiego. Polskich superstulatków, czyli osób od 110 r. ż. wzwyż wyliczono w historii 24, z czego aż troje pochodzi z powiatu koneckiego. Według danych statystycznych 85 % żyjących Polaków w tym wieku stanowią kobiety. Z naszego powiatu pochodzą rekordziści: Stanisław Kowalski (111 lat, gmina Gowarczów), Antonina Partyka (dożyła 112 lat, gmina Gowarczów), która zmarła w zeszłym roku oraz Julianna Garbacz (dożyła 110 lat, gmina Końskie), zmarła w 2010 roku.

Średnio na powiat przypada sześć osób w wieku ponad 100 lat. Z Konecczyzny pochodzi aż 17 osób, które w tym roku osiągnie bądź osiągnęło już tę granicę, co może oznaczać, że nasze okolice służą długiemu życiu.

REKLAMA

Jednym z rekordzistów jest Stanisław Kowalski. Według danych amerykańskiej organizacji Gerontology Research Group jest on najstarszym mężczyzną w Polsce, 3. najstarszym Polakiem, 4. najstarszym żyjącym mężczyzną w Europie i 13. na świecie. Warto zaznaczyć, że pan Stanisław jest najstarszym lekkoatletą w Europie. W wieku 104 lat pobił rekord Europy w biegu na 100 metrów w kategorii stulatków.

Za pomocą WhatsAppa z panem Kowalskim połączył się wójt gminy Gowarczów Stanisław Pacocha, który złożył mu serdeczne gratulacje oraz życzenia w imieniu mieszkańców i swoim, a także życząc mu dużo zdrowia i dalszego spełniania swoich pasji.

Według zapowiedzi Stanisław Kowalski planuje odwiedzić swoje rodzinne strony w czerwcu tego roku. Nasza redakcja składa stujedenastolatkowi najserdeczniejsze życzenia zdrowia i spokojnego przeżycia jeszcze wielu lat.

REKLAMA

One thought on “111 lat skończył Stanisław Kowalski pochodzący z Konecczyzny

  1. Dużo zdrówka dla Pana Stanisława, ruch to zdrowie ale w rozsądnym wymiarze …
    Piękna ziemia konecka i te lasy sosnowe na pewno pozytywnie wpływają na zdrowie i genetykę ludności tu zamieszkujacej , poza tym zdrowe odżywianie , byle nie z tych zachodnich marketów ale od polskich gospodarzy , rolników i sadowników.
    Kolejnych wielu lat w zdrowiu !

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *