REKLAMA

130 osób rywalizowało w konkursie pieśni i poezji [wideo, zdjęcia]

We wtorek w hali sportowej w Gowarczowie miał miejsce XVI regionalny etap Diecezjalnego Konkursu Pieśni i Poezji Patriotycznej „Kocham moją Ojczyznę”. Udział wzięło w nim 130 uczniów z niemal wszystkich szkół podstawowych powiatu koneckiego oraz wielu przedszkolaków. 

REKLAMA

Koncert pieśni prowadziły: Anna Ślufarska z parafialnego oddziału Akcji Katolickiej w Gowarczowie oraz dyrektor miejscowego Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej Elwira Sibiga. Wydarzenie otworzyli: wójt gminy Gowarczów Stanisław Pacocha oraz główny organizator imprezy Janusz Bielecki, prezes parafialnego oddziału Akcji Katolickiej w Gowarczowie. Tegoroczna edycja konkursu pod względem frekwencji była rekordowa –„W tym roku mamy ponad 130 osób. Ruszyliśmy z ekipą na cały powiat. Dojechaliśmy do szkół, zawieźliśmy zaproszenia i regulaminy. Mimo tego chyba sześć szkół nie pokazało się na przeglądzie” – mówi nam Janusz Bielecki, główny organizator konkurs.

Rywalizacja toczyła się w dwóch kategoriach wiekowych szkół podstawowych: klas 1-4 oraz 5-8, wśród uczniów szkół ponadpodstawowych a także wśród przedszkolaków. Ilość uczestników i jakość wykonań zrobiły wrażenie na przedstawicielach Diecezji Radomskiej – „Był tutaj ksiądz asystent diecezjalnego instytutu Akcji Katolickiej w Radomiu Grzegorz Wójcik i proponuje nam byśmy w przyszłym roku, a jak nie to za dwa lata na pewno zorganizowali w Końskich diecezjalny finał”  – mówi nam Janusz Bielecki.

REKLAMA

Warto dodać, że diecezjalny finał to organizacja wydarzenia dla ponad 300 osób z czterech województw: świętokrzyskiego, mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego.

Spośród 130 wykonawców biorących udział we wtorkowym finale regionalnym tylko zwycięzcy awansowali do finału diecezjalnego, który odbędzie się 26 kwietnia w Lipsku. W konkursie poezji jury w składzie przewodniczący Anna Arcab, członkowie: Kinga Zaborowska i Barbara Głuch pierwszym miejscem nagrodzili: Franciszka Bąka z ZPO w Stadnickiej Woli – kategoria przedszkola, Wojciecha Misiowca ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Stąporkowie – klasy I-IV, Zuzannę Zielonkę ze Szkoły Podstawowej w Nieświniu – klasy V – VIII oraz Julię Wąsik z I LO im. KEN w Końskich  w kategorii szkoły ponadpodstawowe.

W konkursie pieśni jury w składzie Przewodniczący Piotr Zaborowski, członkowie: Sylwia Armada, Małgorzata Pasek, Waldemar Kacperski, Daniel Feliński pierwszym miejscem nagrodzili: wśród solistów wygrali: Gabriela Rozmus – SP w Kłucku (kat. przedszkola); Anna Dziubińska – ZPO w Rogowie (kat. klasy I-IV); Nina Filiks– SP nr 2 w Końskich (kat. klasy V-VIII); Alicja Woldańska– I LO im. KEN w Końskich (kat. szkoły ponadpodstawowe). Wśród zespołów zwyciężyły: Duet Maria Boruń i Marta Szkurłat– SP w Niekłaniu (kat. przedszkola); Zespół wokalny „WIOLINKI” – SP w Nieświniu (kat. klasy I-IV); Duet Maja i Martyna Stachera – SP nr 2 w Końskich (kat. klasy V-VIII) oraz Zespół „Pasja”– ZPO w Stadnickiej Woli (kat. szkoły ponadpodstawowe).

Po raz pierwszy w tym roku Wójt Gminy Gowarczów Stanisław Pachocha ufundował nagrody specjalne. Otrzymali je: w kategorii poezja Jakub Konewka a w kategorii pieśń Weronika Kaniowska.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *